Nedělte dětem tablety pro dospělé | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nedělte dětem tablety pro dospělé

6. 9. 2022

V lékárnách nejsou dostupné sirupy ani čípky na bolest a horečku u malých dětí. Chybějí převážně léčivé přípravky obsahující účinnou látku ibuprofen. To potvrzuje také Lékárna.cz, největší lékárna na českém internetu, která však jako jediná lékárna stále drží skladem alespoň suspenzi Nurofen Junior. Nedostupné jsou žvýkací tablety Nurofen, pomerančový sirup Nurofen Junior a také čípky. “Dlouhodobá nedostupnost těchto léků nutí rodiče sáhnout do zásob v domácí lékárničce, dělit a drtit tablety ibuprofenu pro dospělé, což rozhodně není ideální řešení,” tvrdí Mgr. Pavla Horáková, lékárnice a koordinátorka online poradny na Lékárna.cz

Co dělat a naopak nedělat v krizové situaci, když dítě onemocní a v domácí lékárničce příslušné léky chybějí?

Lékárna.cz DOPORUČUJE:

● V případě, že najdete v domácí lékárničce zbytky léčiv pro děti, je důležité pečlivě zkontrolovat jejich expirační dobu i způsob skladování. „Vyhněte se podávání léků s propadlou expirační dobou, které vám doma zbyly od poslední nemoci. Expirovaný lék nemusí být již účinný,“ upozorňuje lékárnice Mgr. Pavla Horáková.

● Koupit v lékárně adekvátní náhradu za chybějící lék. “Na bolest a horečku jsou stejně účinné léčivé přípravky s obsahem paracetamolu,” doporučuje lékárnice Mgr. Pavla Horáková.

● Poradit se s lékárníkem. Zkušení lékárníci v online poradně Lékárna.cz můžete oslovit i z domova prakticky kdykoli, a to telefonicky, mailem nebo chatem. „V této situaci řešíme v online poradně 10 podobných dotazů denně. Rodičům radíme – kromě podání vhodných léků – také snižovat dítěti horečku fyzikálně, pomocí zábalů a obkladů,” doplňuje lékárnice Mgr. Pavla Horáková.

Lékárna.cz NEDOPORUČUJE:

NEdělit tabletku léku se stejnou účinnou látkou, která je ale určena pro dospělé. To je zdánlivě jednoduché řešení, které lékárníci rozhodně nedoporučují. „Rozdrcená tableta má pro děti výraznou pachuť, čímž snadno dojde k tomu, že děti prášek plivou. Následně rodič není schopen přesně říci, kolik účinné látky dítě již pozřelo,“ upozorňuje Mgr. Pavla Horáková. Malé děti mají navíc, až na výjimky, problém s polykáním tablet, kapslí i tobolek. Jednoduchý nápad se tak velmi rychle změní na složitý úkol s nejistým výsledkem.

Podle dostupných dat Lékárna.cz je patrné, že Češi na situaci s chybějícími léky pro děti rychle reagovali a nákupy vzali útokem. Koncem srpna se prodej těchto léků prudce zvýšil – pomerančový Nurofen Junior suspenze za poslední měsíc skočil v prodejích o více než 100 %, od března dokonce čtyřnásobně. Stejně tak ibuprofenové čípky pro děti – prodeje stouply za poslední měsíc dvojnásobně.

Podle informací, které má Lékárna.cz k dispozici, by první léky pro děti s účinnou látkou ibuprofen měly být dostupné opět v průběhu září a další druhy léků pro děti dodavatelé postupně naskladní do listopadu.

www.lekarna.cz


publikováno: 6. 9. 2022, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, dítě, léčba, lékárna

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+