Nenechte se zaskočit osteoporózou | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nenechte se zaskočit osteoporózou

23. 10. 2019

Tichý zloděj kostí, jak se označuje řídnutí kostí, nejčastěji postihuje ženy. Přestože je povědomí o této nemoci poměrně široké, preventivní vyšetření absolvuje jen cca čtvrtina žen, které jsou osteoporózou nejvíce ohroženy.

Pohyb a vhodná strava

Světový den osteoporózy připadá na 20. října. Tuto poměrně zákeřnou nemoc je ale potřeba si připomínat častěji než jednou ročně, a to proto, abychom jí mohli snadno předejít. Boj s osteoporózou není snadný, a tak je důležité dbát na prevenci. Právě ta by se měla skládat z dostatku kaž­dodenního pohybu, vyvážené stravy bohaté na vápník a vitamin D.

„Nemusíte se trápit hodinami posilování. I 10 minut správných cviků stačí jako prevence. To propojte s procházkami a plaváním. Nejenže budete dělat něco pro své tělo, ale budete se cítit lépe,“ doporučuje osobní trenér Radek Laci.

Kromě pohybové prevence by se nemělo zapomínat ani na správné doplnění vitaminů a minerálů. Často ale ani bohatá strava na vápník nám neposkytne dostatek potřebných látek a minerálů, a tak je užitečné hledat pomoc v podobě léku. Vhodný je například léčivý přípravek Caltrate Plus, který dodá dostatečný přísun vápníku, vitaminu D a pěti důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), jež hrají významnou roli v metabolismu kostí. Přípravek navíc neobsahuje laktózu, je tedy vhodnou alternativou pro všechny, kteří trpí intolerancí na mléčný cukr.

Denzitometrické vyšetření

V České republice trpí osteoporózou 16,4 % obyvatel nad 55 let1, přičemž častěji postihuje ženy. „Nemoc se mnohdy téměř vůbec neprojevuje, a proto se jí říká ‘tichá nemoc‘. Často ji odhalí až náhodné RTG vyšetření, nebo léčba po náhlé zlomenině. Správná diagnostika je přitom poměrně jednoduchá, stačí si vyžádat u svého obvodního lékaře denzitometrické vyšetření, případně navštívit osteocentrum,“ doporučuje MUDr. Jiří Jenšovský, CSc. z Osteocentra Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Jak se nemoc projevuje?

Pokud nemoc neodhalíte včas, v pozdějších fázích se projevuje bolestmi zad, zmenšením tělesné výšky až o 20 cm, sníženou pohyblivostí hrudního koše a páteře, ale také kyfózou, tedy vytvořením „hrbu“. Prevence a včasné vyšetření jsou tak klíčové zejména pak s přibývajícím věkem či při zvýšených rizicích vzniku nemoci. Včasná diagnóza je totiž nesmírně důležitá pro následnou léčbu.


publikováno: 23. 10. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: osteoporóza

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+