Nenechte se zlomit osteoporózou! Jak na to? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nenechte se zlomit osteoporózou! Jak na to?

11. 10. 2019

Nemáte sedavé zaměstnání, dopřáváte si zdravou a vyváženou stravu,poctivě tělu doplňujete vápník a vitamin D, dostatečně spíte a alkoholu či cigaretám se vyhýbáte obloukem? Gratulujeme vám, děláte vše pro to, abyste se vyhnuli osteoporóze. Ale někdy ani to nestačí, zvláště s rostoucím věkem. Pokud navíc nemáte stoprocentní zdravý životní styl, je na čase alespoň něco změnit, než se necháte zlomit osteoporózou.

Hýbejte se!

Pohyb je velmi důležitý, ale často opomíjený. Člověk nemá někdy chuť ani čas. Co jít na to ale jinak a vytvořit si z toho takový svůj každodenní rituál. „Každý den byste měli cvičit alespoň 10 minut, to je čas, který vám bude stačit k provedení těch nejdůležitějších cviků i s pěti opakováními,“ komentuje každodenní cvičební rituál osobní trenér Radek Laci a dodává:„abyste věděli, jak správně cviky provádět, měli byste navštívit fyzioterapeuta anebo trenéra, který je s vámi všechny projde a ukáže vám, kde nedělat chyby.“ Kromě cvičení je vhodné do denního programu zapojení i chůze a plavání.

Jezte vědomě!

V dnešní uspěchané době se podřizujeme rychlému životnímu stylu, kam patří i rychlé stravování. Ať už je to něco v restauracích anebo doma. Málokdo přemýšlí o tom, zda je jídlo vyvážené a plné důležitých a potřebných vitamínů či minerálů, které s rostoucím věkem nabývají na významu. Víte, co by nemělo chybět v jídelníčku, jestliže potřebujete doplnit vápník a vitamín D? Vysoké množství vápníku najdeme např. v sýrech, tvarohu, jogurtu, mléku, rybách, ale i v máku či ořeších. Největší procento vitamínu D obsahují ryby, konkrétněji úhoř, sleď, šproty anebo losos. Vitamín D ale získáváme i pobytem na sluníčku.

Prevence na prvním místě

Všichni jsme jen lidé a většina z nás na preventivní prohlídku nejde. Obvyklesi pro to najdeme mnoho argumentů, jako jsou například tyto: Mám hodně práce, dnes nestíhám, ale zítra…, vždyť to není zas tak důležité atp. Všichni to známe. Když se ale objeví první projevy osteoporózy, obtížně se zanedbané roky dohání. „Na pravidelné vyšetření by měly docházet ženy po čtyřicítce každý rok. Kromě toho by měly dodržovat dostatečný příjem vápníku, vitaminu D a pěti důležitých kostních minerálů, jako je hořčík, zinek, měď, mangan a bor,“ doporučuje MUDr. Jiří Jenšovský, CSc., specialista na léčbu osteoporózy a metabolických chorob skeletu. Denzitometrické vyšetření slouží k odhalení osteoporózy tak, že zjistí, jaká je hustota kostní tkáně. Díky tomu můžete zjistit, zda choroba propukla, a obratem ji případně řešit.

Když není strava dostačující

Někdy ani správná a vyvážená strava v kombinaci s cvičením a přirozeným pohybem nemusí člověku stačit. Pak je vhodné sáhnout po léčivém přípravku. Vhodný je například Caltrate Plus, který zajišťuje dostatečný přísun vápníku, vitaminu D a pěti důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), které hrají důležitou roli v metabolismu kostí. Přípravek navíc neobsahuje laktózu, je tedy vhodnou alternativou pro všechny, kteří trpí intolerancí na mléčný cukr. Nezapomeňte si přečíst příbalovou informaci.


publikováno: 11. 10. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: kosti, nemoci, osteoporóza

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+