Nepodceňujete preventivní prohlídky očí? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nepodceňujete preventivní prohlídky očí?

4. 10. 2012

I když si myslíte, že vidíte dobře, měli byste jednou ročně absolvovat vyšetření zraku, doporučují specialisté. Jen malá oční vada může vést bez správné korekce k bolestem hlavy a dalšímu zhoršování zraku. Oční vyšetření může ale mnohé napovědět i o celkovém zdravotním stavu člověka. Krevní cévy není vidět na žádném jiném orgánu tak dobře jako právě na očích, což pomáhá včas odhalit některé závažné zdravotní poruchy jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Češi stále podceňují preventivní péči o zrak, a proto startuje osvětová kampaň, která má upozornit na rizika spojená s podceňováním pravidelných prohlídek očí. Vrcholem kampaně bude nabídka bezplatného orientačního měření zraku a konzultace s odborníky u příležitosti Světového dne zraku 11. října. Akce pro veřejnost se bude konat v prostorách pražského nákupního centra Chodov v Praze.

Nechodíme na prohlídky očí

Orientační vyšetření zraku organizovaná společností Johnson & Johnson Vision Care v letech 2011 – 2012 ukazují, že 44 procent lidí nebylo na prohlídce očí u odborníka posledních pět nebo více let. Celkem 50 procent respondentů v rámci dotazování prohlásilo, že žádnou korekci zraku nemá. Následné orientační měření zraku však ukázalo, že polovina z těchto lidí ale nějakou korekci zraku potřebuje. Průzkum se konal ve vybraných firmách v České republice a na Slovensku a účastnilo se ho celkem 428 osob.

Oční vyšetření nebolí

„Výsledky tohoto screeningu byly jedním z impulsů pro spuštění osvětové kampaně,“ říká Jana Hašková, marketingová manažerka společnosti Johnson & Johnson Vision Care pro Českou republiku, Slovensko, Maďarsko, jihovýchodní Evropu, Řecko a Izrael. „Tak, jako jsou lidé zvyklí chodit pravidelně k zubaři, měli by se naučit chodit pravidelně i k očnímu odborníkovi,“ vysvětluje hlavní poselství osvětové kampaně Jana Hašková. Hlavním symbolem kampaně je optotyp – tabulku s písmeny různých velikostí, nejznámější symbol vyšetření zraku a klíčové myšlenky osvětové kampaně jsou: „Oční vyšetření nebolí“, „Svoje oči používáte každý den, nechte si je vyšetřit každý rok“ nebo „15 minut může zachránit vaše oči na celý život“.

Vyšetření zdarma

Osvětová kampaň vyvrcholí Světovým dnem zraku, který letos připadá na 11. října. Po celý den bude v pražském nákupním centru Chodov pro veřejnost otevřen stánek se dvěma diskrétními zónami pro vyšetřování, které budou vybavené speciálními přístroji a kde budou odborníci zdarma provádět orientační vyšetření zraku. Lidé zde také budou mít možnost zeptat se odborníků na vše, co souvisí s očima a zdravým zrakem.

Užitečné informace

Součástí osvětové kampaně jsou i nově vytvořené webové stránky www.zrakprozi­vot.cz, které nabízejí řadu užitečných informací o očích, jejich fungování, výživě, dále zdraví zraku, péči o zrak, ale i vadách zraku, jako je například krátkozrakost nebo astigmatismus a možnostech jejich korekce. Zájemci se také dozvědí, co obnáší oční vyšetření, a najdou zde seznam vybraných specialistů, kde ho mohou absolvovat.

  • Odbornou záštitu nad osvětovou kampaní Zrak pro život převzaly profesní organizace odborníků specializujících se na zrak – Česká kontaktologická společnost a Společenstvo českých optiků a optometristů.

publikováno: 4. 10. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: brýle, kampaň, oči, prevence, zrak

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+