Nepodceňujte hlavně v létě plísňová onemocnění | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nepodceňujte hlavně v létě plísňová onemocnění

20. 7. 2020

Strašák jménem kožní mykóza dokáže potrápit každého, bez ohledu na věk či pohlaví. Kvůli vyšším teplotám, pocení, neprodyšnému oblečení či sportovním aktivitám je léto nejrizikovějším obdobím pro vznik tohoto onemocnění. Jak plísním předcházet a jak je léčit, radí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Parazitické houby

Mykóza neboli plíseň je infekční onemocnění kůže a nehtů, kterou způsobují parazitické houby. Nejčastěji postihuje dolní končetiny v oblasti prstů. Léčba plísně by se v žádném případě neměla zanedbávat, bez ní se totiž plíseň může rozšířit i na další části těla.

Příznaky a projevy

Jednotlivé druhy plísní jsou způsobeny různými druhy dermatofytů a kvasinek, a proto se mohou lišit i jejich projevy. V případě dermatomykóz, tedy onemocnění kůže, se mohou objevit různé papulky, tedy ohraničená ložiska, zarudnutí či šupiny. Kůže může v některých případech svědit nebo mokvat. Plísně nehtů (onychomykózy), často vznikají jako důsledek neléčené kožní mykózy, k jejich vzniku přispívá i špatné prokrvení a nedokonalá péče o nohy.

Pokud plíseň napadne nehet, postupně na něm rozkládá keratin, což je stavební prvek nehtu. Dochází pak ke změně zbarvení (žluté, bělavé, někdy i černé), ztluštění, třepení, olupování či úplné deformaci nehtu. „Pokud si lidé všimnou změny zbarvení nehtu či struktury kůže, měli by problém ihned začít řešit. Často mu ale nevěnují pozornost a nemoc se tak může šířit dál nejen na jejich další části těla, ale i na ostatní členy domácnosti,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU a dodává: „Konzultace každé anomálie s lékařem či lékárníkem je určitě na místě.“

Léčba není náročná, důležitá je vytrvalost

Ve většině případů stačí lokální léčba. Zásadní je však začít co nejdříve od výskytu prvních příznaků onemocnění. „Ošetřování postižených míst musí být pravidelné a dlouhodobé, což je pro pacienty samozřejmě náročné. Doba léčby se odvíjí od toho, kde se plíseň vyskytuje, a její dodržení je klíčové. Pokud se jedná o kůži, léčba trvá přinejmenším 4 týdny. To je proto, že k obnově nejsvrchnější vrstvy kůže dochází 1× za 3 týdny. U nehtových mykóz může léčba trvat i 1–2 roky, podle toho, jak rychle nám nehty rostou. Je třeba, aby celý postižený nehet kompletně odrostl. První výsledky můžeme na nehtech vidět za 8–12 týdnů,“ vysvětluje Ivana Lánová.

K léčbě plísní se používají antimykotika (antifungální látky). Při jejich používání platí následující pravidla:

• krém, mast nebo roztok aplikovat na pečlivě omytou a osušenou pokožku,

• přípravky aplikovat až 2 cm za hranici léčených lézí,

• s léčbou pokračovat ještě několik týdnů po odeznění příznaků, aby nedošlo k opětovné nákaze.

Na plísně lze použít i tzv. chytrou houbu (Pythium oligandrum), která funguje na základě prostorové a výživové kompetice (odčerpává živiny „parazitů“ a „zabírá jim místo“). Po dobu její aplikace se jiný přípravek již nepoužívá. Dále pak výskyt plísní na kůži omezuje i olej z australského čajovníku (Tea tree oil), který má dezinfekční, antiseptické, antimykotické a hojivé účinky.

Pro radu stačí zajít do lékárny

Plíseň se za určitých případů může léčit i doma, vždy se však poraďte se svým lékárníkem o postupu a nejvhodnějším přípravku. Ani v tomto případě léčbu neberte na lehkou váhu. „Pokud u dermatomykóz nedojde k vymizení příznaků do 4 týdnů, je třeba vyhledat lékaře. U onychomykóz je třeba navštívit lékaře, pokud je postižena více než čtvrtina nehtu, je postižen nehet palce nebo 4 a více ostatních nehtů nebo pokud nedojde ani po 6 měsících lokální léčby ke zlepšení,“ radí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Zabraňte šíření infekce

Plíseň je infekční onemocnění, a proto existuje riziko nákazy někoho v blízkém okolí. „Člověk postižený plísní by měl doma chodit v ponožkách, používat svůj vlastní ručník a po použití manikúry na úpravu postiženého nehtu je nutné ji vždy důkladně vydezinfikovat. Jedině tak je možné zabránit přenesení plísně na zdravý nehet, nebo na ostatní členy domácnosti,“ varuje Lánová.

Rizikové skupiny

Kožní mykózou se může nakazit každý, někteří lidé jsou však k nákaze náchylnější. Patří mezi ně především:

• lidé s oslabenou imunitou,

• starší lidé,

• diabetici,

• těhotné ženy,

• ženy užívající hormonální antikoncepci,

• lidé užívající antibiotika nebo kortikosteroidy,

• lidé pracující v horkém prostředí, což je spojené se zvýšeným pocením,

• lidé pracující ve vlhkém prostředí (vojáci, sportovci, zahradníci apod.).

Desatero pro zdravé nohy

Přinášíme vám 10 zásad, při jejichž dodržování se můžete vyhnout riziku vzniku plísní:

  1. Dodržujte pravidelnou a dostatečnou hygienu a udržujte nohy suché.
  2. Noste ponožky z přírodních materiálů (např. bavlny nebo bambusu) a měňte je každý den.
  3. Noste prodyšnou obuv, nejlépe z pravé kůže. A v létě pak dávejte přednost otevřeným botám (pokud jste diabetik – naopak noste obuv uzavřenou).
  4. Dezinfikujte punčochy a vnitřní část obuvi (zvláště sportovní) antimykotickým sprejem (proti plísni) a poté nechte vždy vyschnout.
  5. Oblečení a ponožky perte kvalitním pracím prostředkem, min. při 60 °C. Ručníky můžete vymáchat v octové vodě.
  6. Nechoďte bosi. Do bazénů, saun a lázní choďte ve vlastních přezůvkách (pantofle, žabky).
  7. Na koupalištích a plovárnách se vyhýbejte malým bazénkům před vstupem do prostoru s bazénem. Ty jsou sice určeny pro dezinfekci nohou, ale právě tady je vysoký výskyt původců mykózy.
  8. Nepoužívejte cizí boty, ručníky ani župany, ať už na návštěvě nebo v rámci rodiny, když někdo z ní plísněmi trpí.
  9. V případě zjištění prvních příznaků mykózy zahajte léčbu co nejdříve, aby se předešlo rozšíření mykózy na jiné části těla.
  10. Dodržujte doporučenou délku léčby.

publikováno: 20. 7. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: lékárna, mykóza, nohy, plíseň, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+