Nepodceňujte registraci u praktického lékaře | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nepodceňujte registraci u praktického lékaře

20. 5. 2022

Patříte k těm, kteří považují návštěvu praktického lékaře za zbytečnost nebo ztrátu času a se zdravotními obtížemi se obracejí přímo na specialistu? Nenechte se zmýlit – bez „obvoďáka“, jak spousta z nás praktikům postaru říká, je cesta za zdravím mnohem složitější, ne-li přímo nemožná.

Pátrat na vlastní pěst se nevyplácí

Informací o nejrůznějších onemocněních je plný internet a je snadné podlehnout dojmu, že stanovit si přesnou diagnózu vlastně zvládneme sami.

Příznaky, které nás upozorňují, že je s naším tělem něco v nepořádku, ale mohou mít řadu různých příčin. Základem úspěšné terapie je proto celkové orientační vyšetření, které provádí právě praktický lékař. Teprve poté rozhodne, zda léčbu zahájí sám, nebo nás odešle do speciální ambulance.

„Pokud si člověk určí diagnózu sám a na jejím základě se snaží domoci návštěvy specialisty, ztrácí tím drahocenný čas, který mohl věnovat správné léčbě. U některých onemocnění, například v případě zhoubných nádorů či kardiovaskulárních chorob, přitom každá prodleva může mít významný dopad na prognózu,“ upozorňuje MUDr. Ludmila Mazylkinová, hlavní lékařka sítě zdravotnických zařízení MOJE AMBULANCE.

Všestranná péče pod jednou střechou

V mnoha případech se naopak ukáže, že návštěva dalšího lékaře vůbec není nutná. Většina ordinací praktických lékařů je vybavená přístrojem EKG, technikou pro rychlou analýzu krve, moči i stolice a dalšími pomůckami, díky kterým mohou sami rychle určit diagnózu a zahájit potřebnou léčbu.

Role praktického lékaře je nezastupitelná nejen v případě nově vzniklých obtíží, ale také z hlediska prevence. Právě praktik je tím, kdo má o našem zdraví nejpodrobnější přehled. Ví, která onemocnění jsme prodělali, ke kterým odborným lékařům docházíme nebo kterými nemocemi trpěli naši rodiče.

„Tyto informace jsou velmi cenné i při plánování preventivní péče. Pokud se v rodině vyskytuje například revmatologické onemocnění, můžeme se v rámci preventivní prohlídky vyptat na bolesti kloubů, zvýšenou únavu, kožní projevy nebo změny hmotnosti a v případě sebemenšího podezření provést doplňující vyšetření,“ vysvětluje MUDr. Mazylkinová.

Velký podíl mají praktičtí lékaři také na péči o dlouhodobě a chronicky nemocné. Pomáhají koordinovat léčbu různých specialistů, při které dohlíží také na to, aby vlivem vzájemného působení léků nedocházelo k zeslabení nebo naopak zesílení jejich účinku. Předepisují také zdravotní pomůcky a pečují o stabilizované pacienty s onkologickým onemocněním nebo cukrovkou. „Kompetence praktických lékařů se neustále rozšiřují. Nedílnou součástí naší práce je proto celoživotní vzdělávání, a to nejen v lékařských disciplínách, ale například také v práci s digitálními technologiemi,“ poznamenává MUDr. Ludmila Mazylkinová.

Vztah postavený na důvěře

V České republice je v současné době evidováno přes 4 500 praktických lékařů pro dospělé. Jak si mezi nimi vybrat toho správného?

„Ke svému praktickému lékaři bychom měli mít plnou důvěru. Důležité jsou proto jak odborné znalosti, tak jeho přístup k pacientům, ochota naslouchat a schopnost vnímat jejich zdravotní obtíže v souvislostech,“ uzavírá MUDr. Mazylkinová.


publikováno: 20. 5. 2022, v rubrice Medicína
Štítky: lékař, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+