Nestyďte se za potíže s erekcí! U diabetiků jsou časté | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nestyďte se za potíže s erekcí! U diabetiků jsou časté

1. 6. 2022

Ačkoliv pro muže mnohdy není příjemné hovořit o intimních záležitostech, k nimž patří i poruchy erekce, neměli by se bát při problémech navštívit lékaře. Mezi diabetiky se erektilní dysfunkce objevuje častěji a dříve než u běžné populace. Potížemi trpí 30 až 95 % pacientů s cukrovkou.

Jednou z komplikací diabetu je postižení cév a nervů, což může mimo jiné mít negativní vliv i na sexuální život, jelikož se tím snižuje přítok krve do oblasti penisu. Svou roli však hraje také psychika a další vlivy.

„Cukrovka postihuje jemné cévy a nervy. Následně nebo v kombinaci s psychickou nepohodou, či již z důvodu toho, že se pacient cítí nemocný, je vyvolaná frustrace z neschopnosti pohlavního styku. Často je dalším přidruženým faktorem nízký testosteron,“ uvádí možné příčiny MUDr. Monika Purmová z pražské urologické kliniky UroKlinikum.

I mladí diabetici mohou mít problémy s erekcí

Právě psychická stránka celé problematiky uzamyká muže do začarovaného kruhu, jelikož nesnáze v sexuálním životě mohou negativně ovlivnit i partnerské soužití. Stres následně potíže s erekcí ještě více prohlubuje. Pro diabetiky je tedy důležité si uvědomit, že v tom nejsou sami – erektilní dysfunkce trápí 30–95 % pacientů s cukrovkou. Proto stud není na místě a neměli by se bát vyhledat v případě obtíží lékaře, který může bludný kruh rozetnout. Navíc se u diabetiků mohou projevit problémy dříve a být mnohem závažnějšího charakteru než u zbylé populace. „Vzhledem k tomu, že Diabetes mellitus 1. typu postihuje mladé lidi, dost často mají problémy již v brzkém věku. Potíže můžou být jak erektilní dysfunkce, tak retrográdní ejakulace, kdy ejakulát jde do močového měchýře místo ven z močové trubice,“ vysvětluje uroložka Purmová.

S objednáním k urologovi neotálejte

Ojedinělé „selhání v posteli“ ještě nemusí nic znamenat, ale pokud se frekvence problémů zvyšuje a neschopnost dosáhnout a udržet erekci přetrvává, je na místě navštívit odborníka. „O erektilní dysfunkci můžeme mluvit, když pacient není schopný delší dobu, tedy minimálně 6 měsíců, udržet nebo dosáhnout erekci dostatečně dlouhou dobu potřebnou k uspokojivé sexuální aktivitě,“ říká lékařka s tím, že uvedený časový horizont platí i pro zdravou populaci. Muži by s objednáním k urologovi neměli otálet, protože poruchy erekce mohou signalizovat i jiná onemocnění. Vedle kardiovaskulárních chorob to může být právě také cukrovka. „Samozřejmě se může stát, že k erektilní dysfunkci může dojít v důsledku ještě nediagnostikované cukrovky. Nicméně jestliže pacient pravidelně absolvuje preventivní prohlídky u praktického lékaře, cukrovka by měla být odhalena dříve,“ dodává MUDr. Purmová.

Dbejte na zdravý životní styl

Díky včasné prevenci lze poruchám erekce předejít nebo je alespoň zmírnit, proto dbejte nejen na pravidelné prohlídky u lékaře, ale také na zdravý životní styl. U diabetiků zvláště platí, že je potřeba dodržovat důsledně doporučení: zdravě se stravovat, hlídat cholesterol, mít dostatek fyzické aktivity, nekouřit a snažit se snížit nadváhu. Nedodržením výše uvedených opatření se zhorší nejen základní onemocnění, ale následně i kvalita erekce. V případě, že pacienti s diabetem mají erektilní dysfunkci, je vždy vhodné navštívit urologa.

Úskalí volně dostupných preparátů

Možnosti léčby urolog stanoví s ohledem na anamnézu a další přidružená onemocnění. V případě cukrovky se léčba erektilní dysfunkce od běžné populace v zásadě neliší. „Nicméně dost často již pacient nereaguje na prášky zlepšující kvalitu erekce,“ upozorňuje na případné komplikace uroložka Purmová z UroKlinikum a zároveň varuje před možným úskalím, pramenícím ze „samoléčby“ prostřednictvím volně dostupných preparátů. „Potíže jsou u diabetiků většinou hůře léčitelné než u běžné populace a také se může stát, že čím víc přípravků pacient vyzkouší neúspěšně, o to větší podíl bude mít na dysfunkci psychická složka,“ poukazuje na další faktor, který hraje v případě erektilní dysfunkce důležitou roli. V případě nákupu léků přes internet navíc nelze s určitostí říct, co vlastně pacient kupuje a léky mohou ve výsledku i uškodit. Medikamenty na předpis jsou tedy nejen levnější, ale především u nich máte jistotu, co užíváte.

Když léky nepomáhají

Pokud léky na erekci nemají kýžený efekt, anebo je nelze ze zdravotních důvodů užívat, je zapotřebí hledat další možnosti léčby. Tím může být intrakavernozní injekce do penisu anebo zavedení penilní protézy. Mohou být buď nafukovací, což představuje vysokou finanční investici (přibližně kolem 250 tisíc korun), anebo částečně ohebné. Další moderní metodu pak představuje léčba rázovou vlnou, založená na působení mechanické energie. Díky ní se v intimních partiích zlepšuje krevní oběh, a tím se podpoří funkce erektilních tělísek. „Léčba spočívá v přiložení sondy podobné ultrazvuku na penis a do oblasti hráze pod varlaty. Sonda vydává rázové vlny, které regenerují cévy, zvyšují průtok krve, a tím zlepšují prokrvení erektilních (topořivých) tělísek,“ vysvětluje princip MUDr. Josef Stolz, MBA, primář kliniky UroKlinikum Praha, kde zákrok provádějí. „Aplikace je bezbolestná, bez vedlejších účinků, jsou cítit jen mírné nárazy. Ošetření rázovou vlnou pacienti velmi dobře snášejí, analgetika nejsou potřeba,“ dodává specialista.


publikováno: 1. 6. 2022, v rubrice Medicína
Štítky: diabetes, léčba, muž, sex

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+