Nová metoda léčby kolena pomocí vnitřní ortézy | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nová metoda léčby kolena pomocí vnitřní ortézy

10. 6. 2016

Metoda spočívá v akutním ošetření předního zkříženého vazu či vnitřního postranního vazu za použití augmentace páskem z pleteného vlákna FiberTape. Jedná se o minimálně invazivní artroskopický výkon, který je velice šetrný oproti používané plastice vazů. Nová metoda, kterou doporučují specialisté ze zahraničí a je zde stále více využívána, např. Dr. Barthofferem z UKH v Linzi, koresponduje se současným trendem medicíny (tzv. regenerativní medicíny), kdy se lékaři snaží obnovit a ponechat pacientovi co nejvíce jeho tělesných tkání.

Vazy se co nejdříve vrátí do původního stavu

Vnitřní ortéza zde působí jako materiál, který kolenní kloub stabilizuje a umožní tělu poškozené struktury – vazy, vrátit co nejdříve do původního stavu. Ošetřený vaz s podporou vnitřní ortézy dovolí téměř okamžité zatížení končetiny a návrat k běžné zátěži. Sportovní aktivity jsou doporučovány po 6 týdnech po operaci.

„Pokud je možno pacienta ošetřit touto metodou, provedeme akutní operaci, při které přichytíme(při­šijeme) poraněný vaz zpět ke stehenní kosti, odkud byl odtržen, vedle něj poté umístíme a na stehenní i holenní kosti fixujeme pásek z pleteného vlákna FiberTape. Jedná se vlastně o takovou vnitřní ortézu. Operaci provádíme v celkové či epidurální anestezii v bezkreví. Celé ošetření je provedeno ze 4 drobných ran délky asi 1cm cca do 30 minut. K tomuto typu výkonu indikujeme pacienty, kteří si úraz způsobili při volnočasových aktivitách, nejčastěji při sportu. Právě těchto pacientů s poškozením nitrokloubních struktur, přední zkřížený vaz nevyjímaje v ortopedických ordinacích stále výrazně přibývá.“ říká MUDr. Robert Frei z Centra sportovní a pohybové medicíny v Praze.

Největší výhodou je krátká doba léčby a rychlý návrat k běžné zátěži

Oproti dříve používanému postupu, kdy byl pacient většinou léčen ortézou s následnou plastikou předního zkříženého vazu, kdy celková doba léčení trvala přibližně 6–12 měsíců, je doba léčby za použití vnitřní ortézy zkrácena na 6–8 týdnů.

„Díky tomu, může pacient hned po operaci plně zatěžovat do bolesti, nemusí nosit berle ani ortézu, pokud to není nutné ke zmírnění bolestí. Od prvního dne po operaci může cvičit a zatěžovat do bolesti. Plný rozsah pohybu povolujeme asi po 2–3 týdnech a ke sportovním aktivitám se může vrátit do 6 týdnů od operace. Vlastní vaz se sice hojí několik měsíců, ale po tuto dobu ho chrání FiberTape umístěný vedle něj,“ uvádí MUDr. Vít Heblt z Ortopedického oddělení Litomyšlské nemocnice.

„Tímto ošetřením ušetříme pacientovi i pojišťovně jeden operační výkon a s tím spojené náklady a současně umožníme pacientovi návrat k zátěži a sportovním aktivitám do 6 týdnů místo do 15 měsíců,“ uzavírá MUDr. Vít Heblt.

Pacient s vnitřní ortézou chodí o berlích asi 2–3 týdny a po stejnou dobu může nosit i vnější ortézu. Rehabilitace probíhá hned od prvního pooperačního dne a plná zátěž bez sportů je povolena po 3 týdnech, kdy pacient může jezdit na kole či rotopedu, po 5–6 týdnech může běhat a posilovat. Plná sportovní zátěž a kontaktní sporty, lyže, tenis je i zde povolena za 6 týdnů.


publikováno: 10. 6. 2016, v rubrice Medicína
Štítky: klouby, nové technologie, operace, rehabilitace

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+