Nový šéf gastroenterologů sází v prevenci rakoviny střev na důslednější screening | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Nový šéf gastroenterologů sází v prevenci rakoviny střev na důslednější screening

10. 2. 2015

Přednosta kliniky ISCARE a primář IBD centra prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc se stal novým předsedou České gastroenterologické společnosti (ČGS, což je nezávislá dobrovolná profesní organizace sdružující špičkové odborníky v oblasti léčby nemocí trávicího traktu. Cílem nového předsedy bude správně nastavovat úhrady za prováděné zákroky, dohlížet na lepší postgraduální vzdělávání českých lékařů a také zabránit jejich odlivu do zahraničí. Vzhledem ke smutné statistice rakoviny tlustého střeva mezi Čechy se chce také významně zaměřit na předcházení a včasné odhalování této zhoubné nemoci. K tomu má pomoci především rozšíření celoplošného screeningu, které je pro české gastroenterology momentálně absolutní prioritou.

prof. MUDr. Lukáš, CSc

prof. MUDr. Lukáš, CSc

Špičková endoskopická vyšetřovna a zákrokový sál

ISCARE v minulém roce otevřelo špičkovou endoskopickou vyšetřovnu a zároveň zákrokový sál, první tohoto typu ve střední Evropě. Pacientům nabízí přesnější a rychlejší vyšetření a také větší pohodlí. Pro lékaře znamená nová technologie významný posun nejen v péči o nemocné, ale i v dalším vzdělávání a rozvoji léčby. Má velký význam i pro výzkum a vědeckou činnost na klinice. Ta se podílí na mnoho mezinárodních studiích.

„Vybavení endoskopického pracoviště systémem EndoAPLHA patří v současnosti mezi nejmodernější zařízení, která jsou na světě v této oblasti dostupná. V celé Evropě ho pacientům může v této kompletní podobě nabídnout pouze pět nemocnic,“ vysvětlil přednosta Lukáš.

Jak to vidí prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc

Jak jsou na tom Češi, co se týče nemocí trávicího traktu? Jaký je jejich přístup k péči o zdraví ve srovnání s jinými národy?

Kolorektální karcinom je velkou hrozbou, patříme mezi prvních pět zemí na světě s nejvyšším výskytem této malignity, který má velkou mortalitu. Bohužel 60% všech pacientů s diagnostikovaným nádorem tlustého střeva do pěti let zemře, protože je odhalen již ve velmi rozvinuté fázi. Naopak počáteční fáze choroby má téměř 100% šanci na definitivní vyléčení. Navíc se jedná o zhoubné onemocnění preventabilní tj. že mu lze aktivně předejít. Proto je provádění celoplošného screeningu naprostou proritou. Tento program by měl přispět již v dalších letech k zásadnímu obratu k lepšímu.

Co nabízí vaše klinika navíc oproti jiným zdravotnickým zařízením? Proč by měli pacienti přijít právě k vám?

Naše klinika je velmi specializovaným zařízením a v řadě ohledů velmi specifickým zdravotním zařízením. Jde o privátní a zároveň akademické gastroenterologické centrum. To, že je privátním zařízením indikuje nutně snahu o maximální komfort našich pacientů s ohledem na rychlost, dostupnost a provádění zákroku, aplikaci biologické léčby a ambulantních návštěv. Určitým bonusem navíc je, že z oblasti gastroenterologie se mimo digestivní endoskopii zaměřujeme na péči o nemocné se střevními záněty, kdy spolupracujeme s některými domácími výzkumnými pracovišti (ČAV), jsme součástí I. LF UK, kde máme vytvořené biologické banky a také s některými zahraničními institucemi nebo skupinami (GETAID) nebo Imperial Kings College v Londýně. Akademické zázemí pro klinický výzkum umožňuje také využít některé inovativní postupy a to právě v léčbě střevních zánětů, které ještě nejsou dostupné na jiných pracovištích.

  • Prof. Lukáš je předním českým odborníkem v oblasti diagnostiky, léčby a výzkumu tzv. idiopatických střevních zánětů, ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby. IBD centrum ISCARE vede od roku 2007, přednostou kliniky je od roku 2008.

www.iscare.cz


publikováno: 10. 2. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: klinika, prevence, rakovina, střeva, zánět

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+