O citlivé zuby je třeba se starat, ne se problému vyhýbat | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

O citlivé zuby je třeba se starat, ne se problému vyhýbat

24. 4. 2013

Zvýšená citlivost zubů, dentinová hypersensitivita, trápí 39 procent populace. Nepříjemné pocity a ostrá bolest při pití horkých a studených nápojů a při konzumaci sladkého a kyselého může mít různé důvody. Jedním z nich mohou být obnažené zubní krčky, kdy dáseň nezakrývá citlivou část zubu, druhým pak oslabená zubní sklovina.

Když dáseň nechrání zubní krčky

Problémem citlivých zubů se trápí mnoho lidí, jen málo z nich se však snaží tomuto problému předejít nebo ho řešit už v počátcích. Silná bolest, která nás při konzumaci jídla a potravin provází, je dána reakcí nervu zubu na tyto podněty. Vše začíná u dásní, které z nějakého důvodu již nezakrývají spodní část zubu (zubní krček) a tato část zubu protkaná kanálky vedoucími k hlavnímu nervu zubu je tak zranitelná a velmi citlivá.

Po jídle s čištěním vydržte

Dalším důvodem citlivých zubů může být narušená či ztenčená zubní sklovina, která zub chrání. Tu mohou narušit kyselé potraviny a nápoje. Kyseliny v nich obsažené způsobují erozi zubní skloviny, která není na první pohled na zubu patrná, dochází ale k jejímu změkčení. Pokud si budeme čistit zuby ihned po konzumaci džusu, vína, octa apod., můžeme si tím paradoxně spíše uškodit. Doporučuje se po jídle alespoň půl hodiny počkat.

Máte citlivé zuby? Jak to zjistit se dozvíte ZDE

Nebojte se správného čištění

Pokud už lidé trpí problémem citlivých zubů, často jsou při čištění zubů opatrní a citlivým místům se raději vyhýbají. Není to ovšem řešení a problémy tímto nevymizí, ba naopak. Plak, který na zubech díky opatrné péči zůstává, se hromadí, způsobí po čase zánět dásně, který problémy s obnaženými zubními krčky dále prohlubuje. Naopak pečlivá hygiena a pozornost věnovaná výběru pasty by měla být na místě. Navíc plak, který na zubech ulpívá, také způsobuje zvýšenou tvorbu zubního kamene a následně vznik zubního kazu.

Co můžete udělat sami pro zdraví zubů?

  • pravidelně 2× ročně navštěvujte svého zubaře a dejte na jeho doporučení
  • používejte měkký zubní kartáček
  • dbejte namísto síly na techniku čištění, zuby nedrhněte, jen opatrně stírejte zubní plak
  • čistěte si zuby až půl hodiny po jídle, především po konzumaci kyselých nápojů a kyselého jídla
  • používejte každý den pastu určenou pro citlivé zuby (například Sensodyne Repair & Protect Whitening)

publikováno: 24. 4. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, hygiena, krása, ústa, zuby

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+