O účinnosti vakcíny AstraZeneca u starší populace | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

O účinnosti vakcíny AstraZeneca u starší populace

24. 2. 2021

Studie provedená u 5,4 milionu obyvatel Skotska prokázala snížení rizika hospitalizací o 94 %, a to hned po první dávce.

Sir Mene Pangalos, výkonný viceprezident pro výzkum a vývoj bio-farmaceutik ze společnosti AstraZeneca, uvedl: „První důkazy z reálné klinické praxe o účinnosti vakcíny proti COVID-19 společnosti AstraZeneca jsou nesmírně povzbudivé. Ukazují, že je vakcína schopna výrazně snižovat riziko hospitalizací spojených s onemocněním COVID-19, a to o 94 % po první dávce.“

Snížení rizika hospitalizací o 94 %

Srovnatelné účinky vakcíny byly pozorovány napříč všemi věkovými skupinami, včetně těch ve věku nad 80 let. Tato data poskytují další důkazy o tom, že vakcína chrání před závažnými následky COVID-19, zejména u starší populace, u níž je nejvyšší riziko závažného průběhu nemoci COVID-19.

Jedná se o první studii na úrovni běžné populace, která proběhla pod vedením profesora Aziz Sheikh z Edinburské univerzity, ve spolupráci s Public Health Scotland. Hodnotila zejména účinek aktuálně licencovaných vakcín proti COVID-19 na závažný průběh nemoci COVID-19 u 5,4 milionu obyvatel Skotska, včetně osob starších 65 let. Vakcinační účinek látky od společnosti AstraZeneca byl nejvyšší 28–34 dní po první dávce vakcíny.

Sledování účinku licencovaných vakcín proti nemoci COVID-19 na běžné populaci je zásadní, protože řada zemí teprve schvaluje jejich použití. Dosud bylo vakcíně od AstraZeneca uděleno podmíněné rozhodnutí o registraci, tedy povolení pro mimořádné použití pro osoby nad 18 let ve více než 50 zemích na pěti kontinentech. Nedávné zařazení této vakcíny na seznam WHO, ve kterém doporučuje konkrétní vakcíny pro mimořádné použití, urychluje zpřístupnění této vakcíny až pro 145 dalších zemí prostřednictvím iniciativy COVAX.

AstraZeneca (LSE/STO/NYSE: AZN) je globální bio-farmaceutickou společností, která se zaměřuje na vědecký výzkum, vývoj a prodej léků na předpis, zejména pak léků pro léčbu onemocnění ve třech klíčových oblastech – onkologických a kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění ledvin a metabolismu, a onemocnění dýchacího systému a imunity. Společnost AstraZeneca sídlí v Cambridge ve Spojeném království, působí ve více než 100 zemích a její inovativní přípravky používají stovky milionů pacientů po celém světě. Více informací naleznete na stránkách www.astrazeneca.com nebo nás sledujte na Twitteru @AstraZeneca.


publikováno: 24. 2. 2021, v rubrice Medicína
Štítky: COVID-19, očkování

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+