Odkládání rodičovství se nevyplácí | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Odkládání rodičovství se nevyplácí

6. 6. 2016

V rámci mezinárodního Dne neplodnosti, který připadá na 6. června, lékaři a porodníci připomínají alarmující statistiku: až 15% párů v České republice je neplodných. Na vině je nezdravý životní styl, ale především stále sílící trend upřednostňování života bez závazků a kariéry před rodičovstvím. Řešením tohoto generačního problému by ovšem mohl být tzv. social freezing neboli zmrazení vajíček a spermií.

Každý pátý pár není schopen počít potomka přirozenou cestou

Kouření, nezdravá životospráva, stres, nedostatek pohybu. To vše, dohromady s u žen stále častějším odkládáním mateřství do pozdějšího věku, způsobilo, že každý pátý pár není schopen počít potomka přirozenou cestou. „Jedinou útěchou snad může být, že většina párů se nakonec dočká účinné lékařské pomoci. Ostatně jen v Česku se už díky asistované reprodukci narodilo přes sto tisíc dětí,“ říká Jaroslav Hulvert, primář IVF klinického centra ISCARE, kde od roku 1995 pomohli přivést na svět více než 10 000 dětí.

„Ovšem není to zadarmo. Pro neplodné páry je celý proces umělého oplodnění poměrně psychicky náročný. Proto pravidelně upozorňuji na nevhodnost trendu zakládat rodinu mezi třiceti a čtyřiceti lety,“ vysvětluje primář pražské kliniky GynCentrum Petr Pícha. Moderní reprodukční medicína se ovšem novému trendu postupně přizpůsobuje. Pozdějším problémům při početí lze předejít například tzv. social freezingem, tedy preventivním zmražením zdravých pohlavních buněk (spermií a vajíček).

Social freezing je aktuálně ve světě velmi populární

Podstupuje jej řada mužů a žen ve věku kolem 20 let. „Chtějí získat jistotu početí dítěte i v případě, že v budoucnu budou v důsledku nehody, nemoci nebo životního stylu neplodní. U nás tomu tak zatím není, a my to chceme změnit. Mladí lidé by měli vědět, že prevence je důležitá a že preventivní zmražení spermií či vajíček jim v budoucnu zajistí rodinu,“ radí Jaroslav Hulvert ze zdravotní kliniky ISCARE.

Více informací o social freezingu najdete na http://www.so­cialfreezing.cz/

Klíčový je zdravý životní styl

Oba odborníci se nicméně shodují, že klíčový je také zdravý životní styl. Dbejte tedy na vyváženou stravu, dostatek pohybu, omezte kouření a nepřehánějte to s alkoholem. Pánové by měli omezit příliš horké koupele a návštěvy saun. Jejich schopnosti reprodukce škodí také těsné spodní prádlo, zvyk dávat si notebook na stehna či nosit mobilní telefon v kapse.


publikováno: 6. 6. 2016, v rubrice Medicína
Štítky: alkohol, dítě, gynekologie, léčba, mládež, mobil, poradna, prevence, těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+