Okohybné svaly procvičujte a nepřetěžujte | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Okohybné svaly procvičujte a nepřetěžujte

1. 6. 2023

Jak už název napovídá, okohybné svaly zajišťují pohyb oka. Díky nim se můžeme dívat do stran, dolů nebo vzhůru, aniž bychom otáčeli hlavu. Stejně jako ostatní svaly v těle mohou být namožené nebo nemusí fungovat správně.

Po narození se vývíjejí a posílují

„Během prvních několika týdnů po narození se okohybné svaly postupně posilují a tím se zlepšuje koordinace zraku. Právě z tohoto důvodu je vhodné stimulovat jejich funkci procvičováním hybnosti například zavěšováním hraček nad dětskou postýlku. První týdny života může být hybnost skutečně značně omezena a obtížněji vyšetřitelná. Až do zhruba šesti měsíců věku může dítě šilhat. Teprve po tomto čase dochází k ustálení binokulární spolupráce obou očí a šilhání by se již nemělo vyskytovat. Pokud šilhání trvá, může se jednat o signál, že okohybné svaly nepracují správně,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Oční svaly jsou pro správnou funkci zraku podstatné

Jejich hlavním úkolem je umožnit pohyb očí a správnou koordinaci zraku. Stejně jako ostatní svaly v těle jim prospívá procvičovaní, zároveň je ale třeba dávat pozor, aby nebyly nadměrně zatěžovány. „Vhodná jsou jakákoliv cvičení zlepšující hybnost očí a uvolňující nadměrné napětí v očních svalech. Pro běžnou populaci je vhodná oční jóga, u specifických poruch hybnosti musí být cvičení vedeno přímo očním lékařem nebo ortoptistou. Tato cvičení však nejsou náhradou za adekvátní odpočinek po práci. I když se oči hýbou i během spánku, pro správnou funkci a regeneraci očních svalů je kvalitní a dostatečně dlouhý spánek velmi důležitý. I oční sval je možné přetížit.

Namožení svalů se může projevovat bolestí očí, únavou očí až rozmazaným viděním, pocitem suchého oka, zvýšenou citlivostí na světlo, bolestmi hlavy až rozvojem akomodačního spasmu, kdy oko není schopno správně zaostřovat a tím se zhoršuje vidění do dálky,“ vyjmenovala Tereza Jestřábová, lékařka oční kliniky Gemini v Novém Jičíně.

Okohybné svaly mohou přestat pracovat správně nebo zcela fungovat. Nejčastějšími důvody jsou úrazy nebo následky mozkových příhod. „Oční svaly jsou celý život natolik často používané, že samy od sebe neochabují. Poškozeny ale mohou být vlivem úrazu, záleží na míře poškození, v některých případech je možné sval opět rozhýbat. K zakrnění nebo špatné funkci okohybných svalů často dochází po prodělání cévní mozkové příhody. I v takových případech záleží na míře poškození svalu. Dalším důvodem nesprávné funkce okohybného svalu může být oslepnutí jednoho oka, kdy pak dochází k šilhání z důvodu nepoužívání svalu, i to lze částečně zmírnit cvičením,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

Cviky pro oční jógu:

  1. 10× zamrkat
  2. 10× se podívat nahoru a dolů
  3. 10× se podívat doprava a doleva
  4. 10× se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů
  5. 10× se podívat do opačné úhlopříčky – tedy zleva nahoře doprava dolů
  6. 10× zakroužit očima doprava
  7. 10× zakroužit očima doleva
  8. 10× zamrkat

Video, jak správně cvičit oční jógu, najdete ZDE

www.gemini.cz

www.lasik.cz


publikováno: 1. 6. 2023, v rubrice Medicína
Štítky: oči, prevence, zrak

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+