Operace na fokusovaném ultrazvuku navigovaném magnetickou rezonancí | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Operace na fokusovaném ultrazvuku navigovaném magnetickou rezonancí

5. 10. 2011

První úspěšně operované pacientky hlásí nový léčebně-diagnostický systém fokusovaný ultrazvuk navigovaný magnetickou rezonancí v Thomayerově nemocnici. Jde o jedinečné zařízení svého druhu ve střední a východní Evropě, které je využíváno pro diagnostiku a zároveň slouží k neinvazivním léčebným zákrokům. V prvních případech už tento zákrok u pacienta nahradil operaci.

Děložní myomy

Systém navigovaného fokusovaného ultrazvuku je zaměřen především na léčbu děložních myomů a právě první pacientky s takovým nezhoubným nádorem dělohy už podstoupily tuto ojedinělou operaci. Všechny zákroky jsou neinvazivní, nevyžadují celkovou anestezii a v některých případech nahrazují operaci. Pro pacienta je výhodné, že na rozdíl od jiných metod není vystaven ionizujícímu záření.

Žádné komplikace

„Zákroku předcházela důkladná teoretická příprava včetně návštěvy renomovaného pracoviště v zahraničí, kde mají s metodou bohaté zkušenosti. Naše zkušenosti jsou zatím rovněž velmi pozitivní. Během zákroku pacientka nepociťuje žádnou bolest, krátce po výkonu je ve velmi dobré kondici a po jednodenní hospitalizaci se vrací do běžného života. Žádné komplikace jsme dosud nezaznamenali,“ popisuje vedoucí lékařka z Radiodiagnos­tického oddělení FTN MUDr. Zuzana Ryznarová. Po celou dobu zákroku je oblast monitorována pomocí magnetické rezonance, aby bylo zcela vyloučeno poškození okolních tkání.

Využití i na vyšetření

O vhodnosti léčby je rozhodnuto vždy individuálně na základě vyšetření magnetickou rezonancí v MR-FUS centru, na kterou pacientku odešle její gynekolog nebo gynekolog MR-FUS centra ve FTN. Přístroj magnetické rezonance bude zároveň využit pro všechna běžná i některá speciální vyšetření v oblasti hlavy, páteře, krku a břicha včetně gynekologických a urologických vyšetření pánve. Díky nadstandardnímu cívkovému vybavení je možné provádět i vyšetření celého pohybového systému včetně malých kloubů končetin.

  • Přístroj je umístěn v radiodiagnos­tickém oddělení v pavilonu X, celková cena přístroje je 62 mil.Kč . Jeho uvedením do provozu se Fakultní Thomayerova nemocnice zařadí mezi 70 prestižních světových zdravotnických center.

publikováno: 5. 10. 2011, v rubrice Medicína
Štítky: nemocnice, operace

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+