Osteoporózu málokdo řeší | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Osteoporózu málokdo řeší

3. 10. 2018

Metabolická kostní choroba osteoporóza se projevuje řídnutím kostní tkáně. Toto onemocnění mnohem častěji potkává ženy a příčiny mohou být různé. Riziko roste s věkem, nastupující menopauzou, nedostatkem vápníku, vitamínu D a dalších minerálů ve výživě, nedostatkem pohybu, sedavým způsobem života, ale také kouřením či nadměrným příjmem alkoholu.

Vyšší lámavost kostí

Při onemocnění osteoporózou dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů, a tedy k řídnutí kostí. Projevuje se bolestmi zad, zmenšením tělesné výšky až o 20 cm, sníženou pohyblivostí hrudního koše a páteře, ale také kyfózou, tedy vytvořením „hrbu“. Při této nemoci dochází k výrazně vyšší lámavosti kostí, časté jsou zlomeniny předloktí, krčku femuru či zlomeniny obratlů. Tyto zlomeniny se, zvlášť ve vysokém věku, velmi špatně a dlouho hojí. To většina populace (stejně jako základní informace o osteoporóze) ví, přesto se ale malá část odhodlá k jednoduchému lékařskému vyšetření, které stanoví míru osteoporózy a aktuální kondici kostí.

Hýbejte se

Prevencí osteoporózy je jednoznačně dostatek pohybu a dostatečný příjem vápníku, vitamínu D, díky pestré stravě, případně doplňovaný příslušnými léky, které obsahují optimální poměr všech látek tak, jak je kosti potřebují. Ideální je například volně prodejný léčivý přípravek Caltrate Plus, který zajišťuje dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a pěti důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), které hrají významnou roli v metabolismu kostí. Pokud přesto člověk onemocní, je nezbytný zvýšený příjem vápníku a vitamínu D, který podporuje výstavbu kostí. Doporučuje se zajistit i příjem zinku, hořčíku, manganu, mědi a boru.

Osteoporóza se dělí na několik typů:

Primární osteoporóza nebo také idiopatická osteoporóza – může se objevit v každé věkové skupině a příčina je zatím neznámá.

Sekundární osteoporóza – vzniká v důsledku základního onemocnění, nejčastěji endokrinní povahy (hyperparatyreóza, hypertyreóza, hyperkortikalis­mus). Dalšími příčinami mohou být dědičné poruchy, chronická onemocnění jater, ledvin, diabetes, nádory nebo například při dlouhodobém užívání glukokortikoidů.

Nejčastějším typem sekundární osteoporózy je:

postmenopauzální osteoporóza – je typická pro ženy po menopauze a souvisí se snížením hladiny estrogenových hormonů

senilní osteoporóza – postihuje pacienty nad 70 let věku, přičemž ženy dvakrát častěji než muže. Tento typ se projevuje zejména zlomeninami dlouhých kostí a krčku femuru.

Postupná deformace postavy

Projevy osteoporózy jsou nespecifické a jejím nejčastějším příznakem je postupná deformace postavy. Zvětšuje se zakřivení páteře, zmenšuje se výška. S páteří souvisí bolesti zad, které mohou být prudké a náhle vznikající a mohou se zhoršovat při pohybu nebo zatížení. Onemocnění však může dlouho probíhat asymptomaticky a diagnóza se často stanovuje při náhodném RTG vyšetření, nebo až po náhlé zlomenině. Také proto se osteoporóze někdy říká tichý zloděj kostí.

Prevence a včasné vyšetření je tak klíčové zejména pak s přibývajícím věkem či při zvýšených rizicích vzniku nemoci. Včasná diagnóza je totiž nesmírně důležitá pro následnou léčbu.

Několik čísel o osteoporóze:

osteoporózou trpí v ČR 16,4 obyvatel nad 55 let

osteoporózou trpí 1/3 žen nad 50 let

ročně dojde v ČR k 31 000 osteoporotickým zlomeninám

osteoporóza je příčinou 90 % všech zlomenin krčku kosti stehenní

pravidelný příjem vápníku a vitaminu D snižuje riziko osteoporotických zlomenin o 15 %

Čtěte pečlivě příbalovou informaci. Caltrate Plus je lék vnitřnímu užití.


publikováno: 3. 10. 2018, v rubrice Medicína
Štítky: kosti, osteoporóza

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+