Papilomaviry způsobují také nádory hlavy a krku | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Papilomaviry způsobují také nádory hlavy a krku

2. 12. 2015

V posledních zhruba 15 až 20 letech se objevil znepokojující trend: rychle se zvyšuje počet mladších lidí s nádory hltanu. Zatímco dosud tyto nádory postihovaly lidi staršího věku s klasickými rizikovými faktory, tedy pacienty, kteří kouřili a pili alkohol, nyní se objevují čím dál více i u lidí mladších, s vyšším vzděláním, kteří pijí méně alkoholické nápoje a nekouří. „Je to dáno tím, že infekce HPV je čím dál častější,“ říká MUDr. Michal Zábrodský z Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole.

HPV je spojen i s nádory hlavy a krku

V roce 2008 jimi bylo celosvětově postiženo více než 650 tisíc lidí, z toho jich 350 tisíc zemřelo. Výskyt nádorů za posledních 30 let vzrostl téměř na dvojnásobek.

Zákroky v oblasti krku a hlavy jsou složité

Nemoc pacient obvykle objeví tak, že se mu hůře polyká, bolí ho v krku nebo má pouze pocit cizího tělesa v krku, u vážnějších případů se může objevit krvácení z nádoru. Zpočátku jsou nádory velmi nepatrných rozměrů těžko zjistitelné. Pacient je zpravidla léčen antibiotikem, po kterém se jeho stav může na krátkou dobu mírně zlepšit, ale pak se příznaky vrátí a ošetřující lékař ho obvykle odešle na specializované pracoviště.

Léčba

Pacienti mohou být léčeni chirurgickým zákrokem nebo léčbou nechirurgickou (zpravidla kombinací radioterapie a chemoterapie). „V případě chirurgického výkonu jde o poměrně rozsáhlý zákrok, protože je nutno odstranit nejen nádor, ale i 10 až 20milimetrovou vrstvu zdravé tkáně kolem něj. Chirurgický zákrok je velkou zátěží pro organismus a má velmi závažné jak estetické, tak funkční následky. Souběžně s místem nádoru se také léčí okolní lymfatické uzliny. Riziko, že nádor bude metastazovat do lymfatických uzlin, je poměrně vysoké,“ podotýká Michal Zábrodský. Krevní cestou se nádor může šířit do plic, jater, nebo do kostí. Existuje také poměrně vysoké riziko vzniku dalšího národu v oblasti hlavy a krku.

Spekuluje se, že zvýšený výskyt nádorů spojených s infekcí HPV je dán i změnou v sexuálním chování, tedy počtem sexuálních partnerů a oblibou orálního sexu. Prevencí vzniku této podskupiny nádorů je jednoznačně očkování. „Sám mám dva chlapce, a až se přiblíží věku před zahájením sexuálního života, nechám je očkovat,“ podotýká Michal Zábrodský.

Papilomatóza způsobuje poruchu řeči i dýchání

HPV také způsobuje papilomatózu horních cest dýchacích, která se projevuje drobnými výrůstky na sliznici, především na hlasivkách. Toto onemocnění mívá za následek zhoršení kvality hlasu, čímž výrazně snižuje schopnost nemocných komunikovat. V pokročilém stadiu může způsobovat i zhoršení dýchání. „V současnosti neexistuje žádná účinná léčba, která by pomohla pacientům, kteří mají komplikovaný průběh onemocnění s opakovanými recidivami nemoci v krátkém časovém období,“ říká Michal Zábrodský. Papilomatóza se nejčastěji objevuje u malých dětí ve věku od dvou do čtyř let a pak u dospělých od dvaceti do čtyřiceti let. Onemocnění má velmi rozdílnou dynamiku, u některých lidí se nemoc po prvním výskytu roky znovu neprojeví, u jiných se vrátí i několikrát v průběhu jednoho roku. Proč tomu tak je, není dosud známo. Mnohdy je nutný chirurgický zákrok, a to i opakovaně, pacienta však zbaví jen projevů onemocnění, kauzální léčba neexistuje.


publikováno: 2. 12. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, hlava, krk, nemoci, rakovina

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+