Parkinsonovou chorobou trpí v ČR přes 30 tisíc lidí | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Parkinsonovou chorobou trpí v ČR přes 30 tisíc lidí

11. 4. 2022

Zdravotní pojišťovny evidují v ČR přes třicet tisíc lidí, kteří trpí Parkinsonovou chorobou. Většinou se jedná o lidi nad 65 let. Každoročně se počet pacientů zvyšuje s tím, jak postupně populace stárne. Celkové náklady na léčbu dosahují dle výpočtu Svazu zdravotních pojišťoven více než 750 milionů korun ročně. Každoroční den Parkinsonovy choroby se připomíná 11. dubna.

Parkinsonova choroba neurodegenerativní onemocnění mozku

Parkinsonova choroba postihuje zhruba jednoho z dvou set lidí. Její podstatou je postupná ztráta schopnosti mozku tvořit dopamin, který slouží mimo jiné k přenášení nervových signálů.

„Největší problém u Parkinsonovy choroby je udělat včasnou diagnózu. V době, kdy jsou příznaky zjevné, už je obvykle nemoc v příliš pokročilém stádiu a nelze ji tak efektivně zpomalit,“ říká Martin Balada, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven ČR. „Nemoc zatím neumíme léčit, byť existují pokusy, jak mozek opět naučit si dopamin vyrábět,“ dodává.

Naprostá většina pacientů je vyššího věku, jen zhruba pět procent nemocných je mladších 40 let. Častěji se rozvine u mužů než u žen. Zhruba v pětině případů se vyskytne u lidí, jejichž příbuzní nemocí také trpí či trpěli. Přesné příčiny rozvoje nemoci se dosud vědcům nepodařilo odhalit.

Nejčastějším prvním příznakem Parkinsonovy choroby je třas rukou, postupně nemoc negativně ovlivňuje celkovou motoriku a nastávají problémy i s chůzí a stabilitou. Často se přidají i problémy s mimikou a plynulým mluvením. Jedním z efektů nedostatku dopaminu jsou také deprese. Schopnost myšlení a paměť jsou v pokročilých fázích také výrazně zhoršené.


publikováno: 11. 4. 2022, v rubrice Medicína
Štítky: Parkinson

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+