Počet kuřaček s CHOPN za 10 let stoupl dvojnásobně | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Počet kuřaček s CHOPN za 10 let stoupl dvojnásobně

31. 5. 2014

Poslední květnový den se již tradičně nese ve znamení boje proti tabáku. Právě kouření cigaret představuje nejčastější příčinu vzniku chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Celosvětově počty pacientů s tímto onemocněmím postupně narůstají. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se CHOPN po roce 2020 dostane v celkové úmrtnosti na 3. místo mezi všemi nemocemi. Přestože v minulosti se CHOPN projevovalo častěji u mužů, v souvislosti s epidemií kouření žen v posledních desetiletích se poměr žen a mužů vyrovnal.

Zadýcháváte se a kašlete?

CHOPN je dlouhodobé zánětlivé onemocnění dýchacích cest, které se nejčastěji začíná projevovat po 40. roce života. Až v 80 – 85 % případů nemoc způsobuje kouření cigaret. Příčinou však může být i pasivní kouření. U osob, které pobývají v zakouřených místnostech alespoň 40 hodin týdně po dobu 5 let, se zvyšuje riziko onemocnění CHOPN o 48 %. Rizikovou skupinou jsou tedy i osoby, které se často pohybují v prašném nebo výfukovými plyny znečištěném prostředí. K typickým příznakům CHOPN patří kašel (často s vykašláváním hlenů), námahová dušnost, sípání při dýchání a pocit tlaku na hrudi. Další příznaky onemocnění stejně jako online dotazník, který vám je pomůže odhalit, naleznete na internetových stránkách www.dychani.cz.

Nemocnost stoupá

CHOPN představuje jednu z mála nemocí, jejichž výskyt v České republice i celosvětově stoupá. Podle WHO lze očekávat, že toto onemocnění „poskočí“ z původně dvacáté pozice v žebříčku celkové úmrtnosti na 3. místo mezi všemi nemocemi. „Přitom v rozvinutých zemích, kde se již díky informačním kampaním a legislativním omezením podařilo kouření omezit, výskyt CHOPN klesá. Problém s nárůstem se tedy týká kromě České republiky spíše zemí rozvojového světa, kde protikuřácká legislativa nefunguje,“ dodává MUDr. Stanislav Kos, CSc., ředitel Léčebny tuberkulózy a respiračních nemocí Janov.

Zvyšuje se počet žen s touto diagnózou

Úmrtnost na CHOPN v České republice dosahuje přibližně 14,1 osob na 100 000 obyvatel. Na Slovensku je úmrtnost pacientů s touto diagnózou podstatně nižší – 9 osob na 100 000 obyvatel. Podle nejnovějších dat WHO se také zvyšuje počet žen s touto diagnózou. „Před deseti lety byl poměr výskytu CHOPN u mužů a žen přibližně 2:1. V současné době se ale v souvislosti se stále častějším kouřením žen tento poměr prakticky vyrovnává. V USA dokonce už úmrtnost žen na CHOPN převýšila mortalitu u mužů,“ komentuje MUDr. Kos, CSc.

Světový den bez tabáku každoročně připadá na 31. května. Členské státy Světové zdravotnické organizace poprvé vyhlásily světový den bez tabáku v roce 1987. Kampaň upozorňuje na zdravotní rizika spojená s kouřením a má za cíl prosazovat efektivní politiku vedoucí k omezení kouření v celé populaci. Tabák zabije ročně téměř 6 milionů lidí, z nichž více než pět milionů jsou přímí uživatelé tabáku a více než 600 000 jsou nekuřáci vystavení pasivnímu kouření. Hlavní myšlenkou kampaně pro letošní rok je zvýšení daní z tabákových výrobků.


publikováno: 31. 5. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: kouření, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+