Podvodníci se vydávají za pracovníky VZP a chtějí ošidit klienty | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Podvodníci se vydávají za pracovníky VZP a chtějí ošidit klienty

5. 9. 2014

Všeobecná zdravotní pojišťovna varuje všechny své klienty před podvodníky. V posledních dnech se objevilo hned několik případů, kdy se neznámí lidé vydávali za pracovníky pojišťovny a snažili se vloudit klientům do bytu, případně jim po telefonu prodat předražené zboží. VZP zdůrazňuje, že její zaměstnanci neprovádějí žádné činnosti, při kterých by potřebovali a chtěli vstupovat do bytů či domů svých klientů, a stejně tak neprodávají žádné zboží, ani zdravotního, ani jiného charakteru.

Nepouštějte do bytu nikoho, kdo by se vydával za pracovníka VZP

Jeden z doposud neobjasněných případů se stal dnes ráno na Svitavsku. Ženu z obce Koclířov kdosi telefonicky informoval o tom, že v 10 hodin dopoledne k ní přijde lékař s pracovníky VZP a bude jí měřit tlak a provádět další vyšetření. Klientka poté zavolala na pobočku VZP, aby si ověřila, zda jde skutečně o akci pojišťovny.

Kdo a proč ženě telefonoval, není zatím jasné. Jednoznačné naopak je, že VZP s tím neměla nic společného. Kdosi pouze zneužil jméno pojišťovny. Informaci v tomto smyslu také klientka z Koclířova od pracovnice na pobočce obdržela spolu s doporučením, aby vše oznámila policii. Dále VZP o události informovala Obecní úřad v Koclířově.

Pojišťovna v této souvislosti doporučuje svým klientům, aby do bytu nepouštěli nikoho, kdo by se vydával za pracovníka VZP. Nelze vyloučit, že v uvedeném případě šlo o trik zlodějů, jak se vloudit ženě domů a poté ji okrást.

Prapodivné výhry

Naopak zcela zřejmá je motivace u dalších dvou případů, které pracovníci VZP zaregistrovali tento týden na Vysočině. Ve Žďáru nad Sázavou a ve Velkém Meziříčí přišli na pobočky pojišťovny nezávisle na sobě mladá maminka a starší muž. Oba měli stejnou zkušenost – kdosi jim telefonem oznámil, že vyhráli zubní kartáček, pastu a další doplňky pro dentální hygienu. Jako klienti VZP prý mají možnost koupit tuto výhru za „zvýhodněnou“ cenu zhruba 1 000 korun. V opačném případě budou mít problém s proplácením zdravotní péče.

Ve všech uvedených případech šlo zjevně o podvodníky. Není jasné, zda věděli, že jsou jejich potenciální oběti skutečně klienty VZP, nebo zda to jen zkusili. Vzhledem k tomu, že VZP je nejsilnější pojišťovnou v Česku a je u ní registrováno bezmála 60 % populace, mají podvodníci slušnou pravděpodobnost, že se při náhodném telefonátu strefí.

Doporučení, jak v podobných případech postupovat, jsou jednoduchá

• Není důvod pouštět domů kohokoliv, kdo by se vydával za pracovníka pojišťovny. VZP nevykonává žádné činnosti, při kterých by chodila za klienty do bytů.

• Nekupujte zboží od nikoho, kdo tvrdí, že jedná jménem VZP. Pojišťovna nic takového neprovádí, nic neprodává a zákon jí dokonce komerční aktivity zakazuje.

• Rozsah a dostupnost zdravotní péče, která je hrazena ze zdravotního pojištění, stanovují předpisy. Nic z toho proto nemůže být vázáno na jakékoliv soutěže apod.

• Pokud se na vás jménem VZP obrátí někdo, o kom máte pochybnosti, ověřte si telefonátem na pobočku, zda jde skutečně o aktivitu pojišťovny.

• Informujte VZP o všech podezřelých kontaktech, kdy se někdo mohl vydávat za její pracovníky (například se choval v rozporu s výše uvedenými body).

Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí


publikováno: 5. 9. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: pojištění, zloděj

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+