Poruchy příjmu potravy: Nemůže se čekat ani v době koronaviru | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Poruchy příjmu potravy: Nemůže se čekat ani v době koronaviru

3. 6. 2020

Zdravotníci i pacienti českého Centra pro léčbu poruch příjmu potravy při Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v Praze se letos spolu dalšími 200 organizacemi připojili ke světovému dni poruch příjmu potravy. Ten připadá na 2. června 2020 a jeho symbolem je purpurová barva.

Poruchy spojené s jídlem u dítěte přehlížejte

Odborníci z řad lékařů i vědců, pacienti a jejich rodiny a další členové této komunity si společně připomínají, že v boji s psychiatrickými diagnózami, které spojuje problematický vztah k jídlu, si nemůžeme dovolit čekat. „Váhat by neměly především rodiny těchto pacientů. Rodiče, další členové rodiny ani přátelé by neměli dané poruchy přehlížet. Čím dříve pacienti nastoupí terapii, tím lépe, protože významnou roli v léčbě sehrává právě rodinná terapie. Váhat by neměli ani učitelé těchto dětí a také pediatři, kteří by měli problém s příjmem potravy u svých dětských pacientů umět odhalit,“ říká vedoucí Centra pro léčbu poruch příjmu potravy z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN prof. MUDr. Hana Papežová, CSc., která se v České republice na takto nemocné specializuje.

Sdílení během koronaviru

Odborníci v současnosti chápou poruchy příjmu potravy jako léčitelné geneticky podmíněné biologické onemocnění mozku. Poruchy příjmu potravy postihují až 70 milionů lidí v celém světě a mají nejvyšší úmrtnost ze všech duševních onemocnění. Přesto a navzdory zdravotní péči se mnoho lidí neléčí. Letošní Světový den poruch příjmu potravy se vedle aktivního přístupu zaměřuje také na osobní vyprávění, které pacientům pomáhá prolomit stigma, s nímž spolu se svými rodinami mnohdy bojují. Kampaň #ShareYourStory a #WeDoAct2020 nabízí nemocným, jejich rodinám, přátelům, ale i všem dalším, kteří se zabývají léčbou nebo výzkumem souvisejícím s poruchami příjmu potravy, aby sdíleli, jak onemocnění COVID-19 ovlivnilo jejich práci a život.

Boj se sociálními sítěmi v karanténě

„Karanténa mi určitě pomohla pochopit některé důležité věci. První z nich je ta, že život se má žít teď a tady. Dnešní internetová generace žije víc pro lajky na instagramu, lichotivé komentáře pod fotkou a úplnou zbytečností a plýtvání časem některých lidí mi přijde aplikace tiktok založená na ‚tanečcích‘ do rytmu na slova známých písniček. Já jsem se rozhodla, že svůj život takhle vést nechci. Snažím se omezit seriály, na které jsem plýtvala svým časem, i když jsem mohla trénovat na hudební nástroje, které miluju,“ říká jedna z pacientek prof. Papežové a dodává: „Druhá věc, kterou jsem si díky karanténě uvědomila, je důležitost rodiny. Na tu svou se můžu kdykoliv spolehnout – i když selže můj kamarádský či milostný život, bude rodina to jediné, co mi zbyde. Pobyt doma mi určitě dodal více respektu k jiným, obzvláště k mojí mamince. Je to neuvěřitelně milá, přátelská, starostlivá a milující osoba. Také můj vztah se sestrami se změnil. Už to není takové, jako když jsme byly malé holčičky a bojovaly o pozornost rodičů. Jsme tu pro sebe navzájem, abychom si pomáhaly, až bude nejhůře,“ říká pacientka.

Centrum poruch příjmu potravy při Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN připravilo také český spot ke Světovému dni poruch příjmu potravy. Video najdete ZDE.

**Zajímavé odkazy: **

Healthy and free: http://www.he­althyandfree.cz/in­dex.php

9 pravd o PPP: https://drive­.google.com/…eN­tNyEIcJ0SO

Světový den PPP: http://www.wor­ldeatingdisor­dersday.org/a­bout/


publikováno: 3. 6. 2020, v rubrice Medicína
Štítky: anorexie, dítě, psychika

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+