Potíže s hemoroidy: Jak se projevují a co čekat u lékaře? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Potíže s hemoroidy: Jak se projevují a co čekat u lékaře?

31. 8. 2022

Trápení s hemoroidy zná z vlastní zkušenosti polovina lidí. Málokdo ale o těchto problémech mluví. Nějakou dobu je možné všechno to pálení, řezání, tlak, otok a krvácení ignorovat. Je to ale škoda, protože se kvůli oddalování řešení zcela zbytečně ochuzujete o plnohodnotný ži­vot.

Co byste o nich měli vědět?

Například to, že hemoroidy mají všichni. Jsou to žilní pleteně, které uzavírají konečník a zabraňují nechtěnému odcházení stolice. O onemocnění se jedná teprve ve chvíli, kdy zbytní a začnou dělat potíže. Úspěšná léčba závisí na tom, zda pochopíte důvod nemoci a najdete spolu s odborníkem efektivní cestu. Za trápení s hemoroidy může nejčastěji špatná strava způsobující zácpu nebo naopak průjem, sedavý způsob života a také stres. Značný vliv má i dědičná slabost žilních stěn. Zpevnit ji mohou jen léky (venofarmaka), které může předepsat třeba praktický lékař.

Mast stačí na akutní potíže

Příležitostné potíže s vyprazdňováním znají asi všichni. Pokud jde o jednorázovou záležitost způsobenou třeba dietetickou chybou, krátkodobým velkým stresem apod., je dobré mít po ruce masti a čípky z lékárny (např. Alfalex). Úkolem obou typů přípravků je zmírnit svědění, pálení, ekzém a prasklinky. Mohou vytvářet na pokožce ochrannou vrstvu a podporovat hojení. Podomácku vyrobené masti z bylinek nemají ověřený účinek. Mnohé bylinky jsou navíc silným alergenem a mohou na citlivé kůži kolem konečníku vyvolat vyrážku.

Odkládat řešení je zbytečné

Jakmile se z ojedinělých záležitostí stane prakticky jedna nepřetržitá, je jasné, že tady už masti nestačí. Projevy mohou být výraznější, a to včetně krvácení. „Typické hemoroidální krvácení je malé intenzity, není provázené větší bolestivostí a periodicky se opakuje. Příčinou bolestivého krvácení bývá řitní trhlina. Je-li krev smíchaná se stolicí, se sraženinami, je-li navíc přítomný hlen nebo dochází k odchodu krve i bez vyprazdňování, může jít o závažnější onemocnění,“ říká proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze.

Přesto se najdou lidé, kteří s návštěvou odborníka čekají roky. Ze studie z roku 2018 vyplývá, že kdybyste měli skupinu o 100 lidech s hemoroidálním onemocněním, tak 42 z nich bude čekat 5 let a více, než začne situaci řešit. Stejný počet bude otálet 1 rok až 5 let. Jen pouhý 17 lidí by navštívilo odborníka do 1 roku od toho, co by zpozorovalo příznaky. V průměru ale pacienti váhají 17 měsíců, než se odhodlají s hemoroidálním onemocněním zajít k lékaři.

Stydíte se? Navštivte specializovaná místa

Dříve se hemoroidální onemocnění řešilo pouze na chirurgickém oddělení společně se zdravotními potížemi všeho druhu. Dnes už jsou v republice místa, kde se na léčbu hemoroidálního onemocnění přímo specializují. Dochází sem prakticky jen lidé, kteří mají problémy s konečníkem. Zdejší zdravotnický personál je tedy lépe připravený na citlivou komunikaci s pacienty. Podívejte se, jestli není ve vašem okolí proktologická klinika či ordinace. Poradit vám s tím může i praktický lékař.

Ambulantní zákrok nebolí

Stud ale není jediná věc, která nutí člověka odkládat léčbu. Tou další je strach ze zákroku a z komplikací po něm. „Ambulantní zákrok se provádí na hemoroidálních pleteních v místě, kde nejsou nervová zakončení k vnímání bolesti, a bez nutnosti lokální anestezie. Ambulantní léčba tedy není bolestivá, pouze nepříjemná.“ říká proktolog MUDr. Martin Kouda. Jen malé procento lidí se dopracuje k tomu, že by potřebovalo zákrok v celkové anestezii.

Hemoroidy jsou spojnicí mezi tepnou a žílou v konečníku. Ve chvíli, kdy se tepnami valí krev rychleji, než jak se vrací žilami zpět do srdce, vzniká přetlak. Tlak na hemoroidální pleteně zvyšuje i komplikované vyprazdňování nebo časté a dlouhé sezení. Právě proto je důležité upravit stravu a životní styl, aby mohla být léčba hemoroidálního onemocnění efektivní. Velmi účinná jsou venofarmaka, léky na zpevnění žilní stěny, které může předepsat praktický lékař a další odborníci.

www.konectabu.cz


publikováno: 31. 8. 2022, v rubrice Medicína
Štítky: hemoroidy

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+