Poznáte svůj špatný srdeční rytmus? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Poznáte svůj špatný srdeční rytmus?

9. 7. 2012

Aktuální průzkum společnosti STEM/MARK ukázal, že více než jedna třetina lidí by nepoznala projevy nejčastější poruchy srdečního rytmu, fibrilace síní. Pokud tato srdeční arytmie není odhalena včas, hrozí člověku vážné zdravotní komplikace. Dotyčného může například postihnout cévní mozková příhoda, jež má ve spojení s fibrilací síní závažnější průběh. Zároveň téměř celá polovina těchto pacientů do jednoho roku od prodělané CMP umírá. Částečně lze předcházet těmto komplikacím zvyšováním povědomí o této nemoci a jejích projevech. Své znalosti si můžete otestovat v jednoduchém testu a porovnat je s výsledky vašich spoluobčanů.

Poznali byste fibrilaci síní?

1. Jak se projevuje fibrilace síní?

  1. Projevuje se svíravou bolestí u srdce a za hrudní kostí, která vystřeluje do ramene, krku nebo ruky.
  2. Projevuje se nepravidelným bušením srdce, rychlejším tepem, sníženou výkonností při zátěži, nadměrným pocením a zadýcháváním se.
  3. Projevuje se náhlou slabostí, plným ochrnutím nebo ztuhlostí poloviny těla, problémy s řečí, artikulací nebo neschopností porozumět.

2. Koho nejčastěji postihuje fibrilace síní?

  1. Riziko se zvyšuje u lidí nad 40 let.
  2. Postihuje pouze osoby starší 80 let.
  3. Může postihnout každého člověka.

3. Kterým onemocněním je člověk nejvíce ohrožen, pokud má fibrilaci síní?

  1. Zástavou srdce.
  2. Srdečním infarktem.
  3. Mrtvicí.

4. Co může zapříčinit krevní sraženina, která vznikne v srdci při fibrilaci síní?

  1. Může se utrhnout a ucpat kteroukoliv cévu v těle, například v mozku a způsobit mrtvici.
  2. Uvolněná sraženina může putovat například do plic.
  3. Krevní sraženina se z těla vyloučí například močí.

5. Je možné zabránit vzniku krevní sraženiny způsobené fibrilací síní?

  1. Ano, léčbou přidružených onemocnění jako je např. vysoký krevní tlak, cukrovka.
  2. Ano, užíváním lékařem doporučených léků na ředění krve.
  3. Ne, není možná žádná prevence.

Správné odpovědi: 1b, 2a, 3c, 4a, 5b

Jak poznáte srdeční infarkt?

„Srdeční infarkt se většinou projeví náhlou svíravou bolestí u srdce a za hrudní kostí, která se může šířit do ramene, krku nebo horní končetiny. Pacient se může i nadměrně potit, trpět úzkostí a dušností. Oproti tomu fibrilaci síní pacienti nejčastěji zaznamenají jako pocit bušení srdce, zrychlený nebo nepravidelný tep. Někteří pacienti se mohou cítit unavení a nevýkonní,“ vysvětluje MUDr. Petr Janský z Kardiocentra pro dospělé Fakultní nemocnice Motol v Praze. První příznaky poruchy srdečního rytmu se mohou projevit již po čtyřicátém roce života. Počet pacientů se zvyšujícím se věkem narůstá.

Jděte k lékaři

Pokud člověk nepřikládá nepravidelnému tepu nebo bušení srdce význam a neobrátí se na svého lékaře, může se za čas potýkat s velmi vážnými následky. V srdečních síních během fibrilace, tj. velmi rychlých nepravidelných stahů síní, které je pociťováno často právě jako bušení srdce, vzniká krevní sraženina, která se může uvolnit a putovat tepnami po celém těle. „Nejčastěji však sraženina směřuje do mozkových tepen a při jejich ucpání vzniká cévní mozková příhoda – mrtvice. Při ní dochází k nedostatečnému zásobování mozku kyslíkem a živinami, což má za následek různý stupeň většinou velmi závažného postižení,“ říká MUDr. Janský. Toto riziko spojené s nesprávnou činností srdce si podle průzkumu společnosti STEM/MARK neuvědomuje 70 % dotázaných.

Občanské sdružení Rytmus srdce

Občanské sdružení Rytmus srdce si klade za cíl spojit pacienty s poruchami rytmu srdce a jejich organizace, nadace i profesní sdružení s partnery z oblasti medicínského průmyslu za účelem zvyšování povědomí o srdečních arytmiích, jejich diagnostice a léčbě. Informace o sdružení Rytmus srdce najdete na webových stránkách

www.rytmus-srdce.cz.


publikováno: 9. 7. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: bolest, cholesterol, muž, nemoci, prevence, první pomoc

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+