Před létem si nechte zkontrolovat pigmentová znaménka | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Před létem si nechte zkontrolovat pigmentová znaménka

7. 5. 2014

Své o rakovině kůže ví Pavlína Danková, tisková mluvčí Fakultní nemocnice v Motole a tvář kliniky laserové a estetické dermatologie LaserPlastic. Sama si totiž nebezpečnou rakovinou prošla a dobře ví, že prevence může znamenat záchranu života. Každý rok se tradičně koná Evropský den melanomu, který letos připadá na pondělí 12. května, kdy si můžete nechat zdarma vyšetřit veškerá znaménka na těle na Dermatovenero­logické klinice v Nemocnici na Bulovce v Praze 8.

MUDr. Marta Moidlová

MUDr. Marta Moidlová

Včasné chirurgické odstranění melanomu bez větších následků

„Téma problematických a nevzhledných znamének je aktuální po celý rok, a to i ve chvílích, kdy kůži halí vrstva zimního oblečení. Avšak s blížícími se letními měsíci a zvyšující se silou slunečních paprsků jeho význam stoupá, jelikož znaménka v teplých měsících víc vystavujeme škodlivému UVA záření a může docházet k zhoubnému bujení. Kontrola pigmentových znamének je o to důležitější, protože pokud se objeví problém včas, je možné jej chirurgicky odstranit bez větších následků. Když se vaše pigmentová znaménka začnou podezřele měnit tvarem, barvou či jinak změní strukturu, je nutné ihned vyhledat odborníka. Nemusí jít vždy o závažný problém melanomu, ale to vám vždy řekne jen odborník,“ upozorňuje primářka kliniky laserové a estetické dermatologie a plastické chirurgie LaserPlastic MUDr. Marta Moidlová.

Evropský den melanomu

K odbornému vyšetření je nejvhodnější zimní období až předjaří, kdy je i nejpříhodnější doba k odstranění znamének, jelikož po zákroku nesmí být ošetřené místo vystaveno tři měsíce slunečnímu záření. V souvislosti s tímto problémem se každý rok tradičně koná Evropský den melanomu, který tento rok proběhne v pondělí 12. května, kdy je možnost nechat si zdarma vyšetřit veškerá znaménka na těle. A to na Dermatovenero­logické klinice v Nemocnici na Bulovce.

Pavlína Danková

Pavlína Danková

Jen odborník pozná onemocnění

Jako každý rok si i Pavlína nechá odborně vyšetřit veškerá znaménka a podezřelé pihy na těle: „Pihy a znaménka většinu lidí nijak zvlášť neděsí a tak i já jsem vyšetření dlouho odkládala. Samozřejmě se snažím pozorovat změny na kůži a hlídat všechno podezřelé, ale co si budeme nalhávat, jenom odborník může problém vyloučit na 100%. Na vyšetření jsem se rozhodla objednat k paní doktorce Moidlové, primářce kliniky laserové a estetické dermatologie a plastické chirurgie LaserPlastic, která má mou naprostou důvěru. Není dobré spoléhat na to, že vážné onemocnění se vám vyhne, a přesto tak spousta lidí přemýšlí. Přitom je to vaše zdraví a vaše tělo a nikdo jiný to za vás neudělá. Věnovat trochu času prevenci, stojí za to. Může totiž nastat situace, kdy pro vás bude čas to nejcennější,“ upozorňuje Danková.

foto: LaserPlastic


publikováno: 7. 5. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: akce, prevence, rakovina

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+