Přijďte, dozvíte se víc o celiakii a ochutnáte vhodné potraviny | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Přijďte, dozvíte se víc o celiakii a ochutnáte vhodné potraviny

18. 5. 2012

Lidé nemocní celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku, slaví svůj světový den, který připadá na 19. květen. Při této příležitosti pořádá občanské sdružení Společnost pro bezlepkovou dietu v pořadí již sedmé Fórum celiaků, a to v sobotu 19. května ve velkém sále tzv. „Bílého domu“, tedy v prostorách Úřadu Městské části Praha 8. Bude tu probíhat panel odborných přednášek na téma „Celiakie nejen zdravotní problém“, v předsálí bude zároveň výstava sortimentu určeného pro bezlepkovou dietu. Návštěvníci budou mít možnost ochutnat řadu výrobků a za výhodnější ceny je i nakoupit.

Nejnovější poznatky

Fórum je naplánováno mezi 9. a 15. hodinou. Bezlepkového trhu se zúčastní 17 firem, které nabídnou široké spektrum (jak jinak než bezlepkových) výrobků, tedy potravin, jež jsou jedinou možnou formou stravování celiaků. Z odborného hlediska bude nejvýraznější osobností akce Prof. MUDr. Jiří Nevoral, CSc. z Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol, od kterého se účastníci dozví nejnovější poznatky a informace o nemoci. Velkou příležitostí k získání důležitých informací bude přednáška zástupkyně Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která vysvětlí nové označování výrobků pro lidi s nesnášenlivostí lepku a objasní otázky, se kterými se lidé vybírající si vhodné potraviny stále potýkají. V neposlední řadě bude pro návštěvníky fóra přínosem přednáška zástupkyně Ministerstva práce a sociálních věcí týkající se sociální aspektů celiakie.

přehled vystavujících firem najdete na www.celiak.cz

O celiakii a alergii na lepek

Celiakie je celoživotní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. U lidí s touto nesnášenlivostí dochází působením lepku ke změně povrchu sliznice tenkého střeva, mizí zde mikroklky a klky. V důsledku toho se povrch tenkého střeva snižuje, s tím se zmenšuje jeho schopnost trávení a vstřebávání živin. Samotná příčina celiakie (tzn. nesnášenlivost lepku) je trvalá a není v současné době vyléčitelná. Proto je jedinou terapií celoživotní vyloučení lepku z potravy. Alergie na lepek je způsobena tvorbou alergických protilátek typu IgE proti lepku. Reakce na lepek jsou stejné jako při jiné potravinové alergii, nedochází však k poškození střevní sliznice jako u celiakie.

Společnost pro bezlepkovou dietu o. s.

Je to pacientská organizace, která existuje již 11 let. Sdružuje pacienty a rodiny pacientů s bezlepkovou dietou. Hlavní činností společnosti je vyhledávat a dále předávat široké informace týkající se onemocnění, bezlepkové diety i sociálních aspektů života na bezlepkové dietě. Aktivně spolupracuje s odbornými lékaři a nutričními terapeuty, vědeckými a výzkumnými organizacemi. Svým členům poskytuje přednáškovou a edukační činnost. V neposlední řadě se toto občanské sdružení snaží aktivně prosazovat a hájit zájmy celiaků na všech úrovních společnosti.


publikováno: 18. 5. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: akce, celiakie, nemoci, sdružení a organizace

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+