Přijďte na kloub osteoporóze | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Přijďte na kloub osteoporóze

10. 11. 2022

Na to, že trpí osteoporózou, tedy řídnutím kostní hmoty, často lidé přijdou až s první zlomeninou. V současné době se odhaduje, že osteoporóza postihuje 7–10 % populace. V České republice se tak její výskyt může přibližovat až k 1 000 000 o­byvatel. Osteoporózou onemocní každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let. Nad 70 let je to 39 % mužů a 47 % žen. Uvádí se, že z celkového počtu nemocných je léčeno jen 10¬–20 %. Jak problémům předcházet a kdy je čas zbystřit, radí PharmDr. Ivana Lánová z lékáren BENU.

Osteoporóza způsobuje úbytek kostní hmoty, a tím snižuje kvalitu kostí a zvyšuje jejich křehkost. V mnohých případech pacient ani netuší, že touto nemocí trpí, dokud se neobjeví komplikace. Proto je zde stejně jako u jiných onemocnění velmi důležitá prevence.

Nejdůležitějším preventivním faktorem je tvorba co největšího množství kostní hmoty zejména během prvních dvaceti let života, až do dosažení maximálního množství kostní hmoty. „Správná životospráva je klíčem ke zdraví, kosti nevyjímaje. Proti řídnutí kostí spolehlivě funguje pravidelná dávka přiměřeného pohybu, pestrá strava s dostatkem bílkovin, vápníku a vitaminu D. Jejich suplementaci ovšem doporučujeme vždy konzultovat s lékařem nebo lékárníkem. Správná indikace a správná dávka se odvíjí nejen od věku a fyzické zátěže, ale například i od dalších současně užívaných léků,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová.

ZVÝŠENÉ RIZIKO

Výskyt osteoporózy se zvyšuje s přibývajícím věkem a ženy jsou jí ohroženy až 3× častěji než muži. Důvodem je menopauza, která ukončuje tvorbu pohlavních hormonů, a během 5 let může žena přijít až o pětinu kostní hmoty. U mužů se projevuje mnohem později , ve věku 70 let se výskyt u obou pohlaví téměř vyrovnává.

Věk ve vztahu k osteroporóze ovlivnitelný není, ale ztrátám kostní hmoty v menopauze lze zabránit hlavně pravidelnou fyzickou aktivitou. Nutný je dostatek vápníku a vitaminu D ve stravě. Rizikovým faktorem je také kouření. „Nikotin má antiestrogenní účinek, redukuje kostní denzitu. Snižuje se vstřebávání vápníku a u žen nastupuje dříve menopauza s následným rizikem zlomenin. Dalšími rizikovými faktory jsou alkohol a obezita,“ upozorňuje Ivana Lánová a pokračuje: „Vliv na řídnutí kostí může mít také užívání některých léků, např. kortikoidů, cytostatik, inhibitorů protonové pumpy, ale též strava s nedostatkem živin, dlouhodobé znehybnění, onemocnění jater a ledvin. V takových případech je rovněž vhodné zařadit přípravky s obsahem minerálů, zejména vápníku a také vitaminu D,“ doporučuje Ivana Lánová.

PŘÍZNAKY PŘICHÁZEJÍ POMALU

Ze začátku je těžké osteoporózu poznat, protože její nástup je velmi pomalý. Zároveň je zpočátku bezbolestná, proto se na ní přichází až s problémy s páteří, zlomeninami nebo ztrátou tělesné výšky. Typickými zlomeninami jsou deformity obratlů, zlomeniny dolního předloktí a zlomenina krčku stehenní kosti. Ta je v 10–20 % bohužel příčinou smrti do 1 roku. V souvislosti s osteoporózou dojde v ČR ročně k více než 16 tisícům zlomenin stehenní kosti. Ve většině případů je příčinou této zloměniny pád. V 90 % jde o lidi starší 50 let. K většině zlomenin předloktí nebo zápěstí dochází u žen starších 65 let.

„Diagnóza osteoporózy je založena na denzitometrickém vyšetření, nenáročném rentgenovém vyšetření, které hodnotí hustotu kostního minerálu obvykle v oblasti bederní páteře a krčku kyčelní kosti (případně na předloktí). Pro konečné stanovení diagnózy je ovšem potřeba vyloučení jiných kostních chorob,“ vysvětluje Ivana Lánová a v případě pochybností doporučuje odpovědět si na následujcící otázky.

JSTE OHROŽENI OSTEOPORÓZOU?

Pokud na jednu nebo více otázek v dotazníku odpovíte ano, zvažte denzitometrické vyšetření:

  • Utrpěli váš otec nebo vaše matka zlomeninu horního konce kosti stehenní (zlomeninu „krčku“)?
  • Utrpěl/a jste po 50. roce věku zlomeninu dolního konce předloktí, pažní kosti, bércové kosti, pánve nebo dokonce horního konce kosti stehenní či těla páteřního obratle či jinou zlomeninu při malém úrazu?
  • Snížila se vaše tělesná výška od 20 let o více než 6 cm?
  • Léčíte se pro zánětlivé kloubní choroby, roztroušenou sklerózu, závažné onemocnění ledvin, jater nebo střev?
  • Užíváte nebo užíval/a jste dlouhodobě léčivé přípravky ve formě tablet nebo infuzí obsahující kortikoidy?

Pro odhad desetiletého rizika osteoporotické zlomeniny lze využít výstupy kalkulátoru FRAX, dostupného online i v češtině.

Cílem léčby osteoporózy je zástava úbytku a poklesu kvality kostní tkáně nebo i její obnova. Základem léčby osteoporózy je kromě fyzické aktivity dostačený přísun vápníku potravou a syntéza vitaminu D v pokožce po jejím vystavení na slunci. Pokud množství těchto látek není ve stravě dostatečné, je nutné poradit se s lékárníkem, nebo lékařem o vhodném doplňku stravy.


publikováno: 10. 11. 2022, v rubrice Medicína
Štítky: kosti, osteoporóza

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+