Pro lidi s Aspergerovým syndromem je složité se prosadit | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Pro lidi s Aspergerovým syndromem je složité se prosadit

21. 11. 2012

Otevřeně vyjadřovat své názory, svá přání, postoje a stát si za nimi se musí člověk učit. Lidé s Aspergerovým syndromem však mnohdy nemají možnost tyto schopnosti rozvíjet a v běžném životě prakticky používat. Často nejsou vedeni k tomu, aby rozhodovali sami za sebe, měli kontrolu nad svým životem, byli sami za sebe zodpovědní, přestože jsou mezi nimi lidé s nadprůměrným IQ. Proto dnes APLA Praha, střední Čechy, pořádá v rámci mezinárodního projektu TOGETHER WE CAN MANAGE (TWCM)/SPOLEČNĚ TO ZVLÁDNEME Kulatý stůl pro lidi s Aspergerovým syndromem s mezinárodní účastí na téma Jak se prosadit. Byla také vytvořena skupina sebeobhájců, která je určena lidem s Aspergerovým syndromem od 15 let. Jak se onemocnění projevuje?

Co je to Aspergerův syndrom?

Aspergerův syndrom (AS) patří mezi poruchy autistického spektra. Vyznačuje se především potížemi v komunikaci a sociálním chování, které jsou v rozporu s celkově dobrým intelektem (u některých jedinců může být i nadprůměrný) a řečovými schopnostmi (pasivní slovní zásoba bývá bohatá, vývoj řeči není opožděn).

Problémy se sociální interakcí

Lidé s Aspergerovým syndromem mají problémy s navazováním přiměřených vztahů s druhými lidmi, s porozuměním základním pravidlům v sociální interakci. Mají potíže v tom, jak mohou druhým lidem dát vhodným způsobem najevo, že je konverzace s nimi zajímá či naopak, kdy mohou vstoupit do konverzace druhých lidí, jak naslouchat druhým lidem a jak vhodně reagovat v různých situacích s využitím řeči těla. Jejich komunikační dovednosti jsou slabé a následkem toho se pak raději interakci s druhými lidmi vyhýbají nebo se chovají nevhodným způsobem. Obtížně chápou mimoslovní komunikaci. Mimika i gesta bývají u lidí s AS omezené. Někdy mohou negativně reagovat na změny, mohou lpět na rituálech či nutkavě vykonávat určité činnosti. Pokud má vše svůj standardní denní režim a řád, cítí se lidé s AS bezpečněji a jistěji. Tento fakt ale způsobuje, že se snižuje jejich schopnost reagovat flexibilně v sociálních situacích. Mnozí lidé s AS mají nestandardní zájmy (někdy až nutkavého charakteru, kterým podřizují náplň všedního dne). Jedná se o celoživotní handicap.

Známí lidé s Aspergerovým syndromem: např. Dr. Sheldon Cooper (ač se jedná o osobu smyšlenou, Sheldonův psychologický profil odpovídá osobě s AS), Andy Warhol, Bill Gates, Albert Einstein.

Organizace APLA

Asociace pomáhající lidem s autismem je občanské sdružení poskytující služby psychologické, psychiatrické, sociální a vzdělávací. Pražské poradenské středisko má celorepublikovou působnost a poskytuje největší nabídku služeb pro lidi s PAS v České republice.

www.praha.apla.cz


publikováno: 21. 11. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: akce, dítě, léčba, nadace, nemoci, sdružení a organizace

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+