Probiotické tampóny vás ochrání před vaginálními záněty | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Probiotické tampóny vás ochrání před vaginálními záněty

10. 3. 2011

Trpíte na vaginálními záněty, které doprovází nepříjemné svědění, pálení a výtok? Pak patříte mezi dvě třetiny žen u nás, které si s opakovaným problémem nevědí moc rady. Ale je tu řešení! Rovnováhu vaginální mikroflóry obnovíte používáním probiotických tampónů ellen. Absorbují menstruační krvácení a zároveň obnovují přirozenou poševní mikroflóru a předcházejí infekcím. Jako první je vyzkoušely ženy ve Skandinávii, kde byly tampóny vyvinuty. Dnes jsou oblíbené v řadě dalších zemí. Potvrzuje to i ocenění Německé asociace lékárníků, která je vyhlásila již podruhé za sebou „Produktem roku“ v kategorii tampónů. V EU jsou certifikovány jako zdravotnický prostředek.

Laktobacily zajišťují i intimní zdraví

Zdravá vaginální mikroflóra obsahuje zdraví prospěšné bakterie zvané laktobacily – bakterie mléčného kvašení. Právě tyto bakterie chrání ženské tělo před vnějšími agresivními mikroorganizmy, které mohou být příčinou různých infekcí. Počet laktobacilů může být snižován např. užíváním antibiotik, tabákem, nadměrnou nebo nevhodnou intimní hygienou, hormonálními změnami, nadměrným stresem, nošením syntetického nebo těsného oblečení, koupáním v bazénech, pobytem v saunách, ale i nechráněným sexem. Přední český odborník v oblasti léčby vaginálního diskomfortu doc. MUDr. Vít Unzeitig říká: „Nejméně dvě třetiny českých žen se někdy setkaly s poruchou obranyschopnosti pochvy. Výtok je kromě těhotenství nejčastější příčinou návštěvy gynekologa a statisíce žen ve fertilním věku trpí těmito potížemi opakovaně a dlouhodobě.“

Prevence i léčba

Tampóny ellen obsahují laktobacily, které jsou lidského původu a patří mezi nejčastější kmeny, nacházející se v přirozené zdravé poševní mikroflóře. Kombinace těchto laktobacilů je patentovaná pod obchodní značkou LN (Lacto-Naturel). Není nutné se obávat toho, že se z tampónu vytratí dříve, než jsou použity, protože se z tampónu uvolní až při tělesné teplotě, přičemž tento proces žena vůbec nepociťuje.

Působí při menstruaci

Především během menstruace je vaginální mikroflóra obzvlášť nestabilní a zvyšuje se její pH. To vyhovuje rizikovým mikroorganismům, které začnou být biologicky aktivní a rizika rozvoje zánětu stoupají až pětinásobně. Právě tehdy je vhodné dodat chybějící laktobacily prostřednictvím probiotických tampónů ellen, aby byla rovnováha opět obnovena. Potvrzuje to doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc.: „V době menstruace dochází k přirozenému úbytku laktobacilů a naopak k pomnožení jiných nebezpečných bakterií. A právě ty si umí probiotické tampóny ohlídat. Díky nim nabízíte pochvě pomoc ve chvíli, kdy ji nejvíc potřebuje.“ Příznivé účinky jsou zřejmé již při použití tampónů v průběhu první menstruace, ale žádoucí rovnováhy vaginální mikroflóry se dosáhne pravidelným používáním po dobu třech až šesti měsíců. Během každé menstruace je mohou používat nejen ženy, které mají problémy se svěděním, zápachem a infekcemi, ale i dívky od první menstruace nebo ženy, které tampóny nikdy předtím nepoužívaly.

Dlouhodobý léčebný účinek

Doc. MUDr. Vít Unzeitig, CSc. dále dodává: „Bude-li žena používat probiotické tampóny stejně jako ostatní tampóny, zvolí správnou absorpční velikost a bude je měnit v intervalu maximálně osmi hodin, potom není třeba se obávat nežádoucích účinků. Předávkování pochvy laktobacily v době menstruace není reálné.“ Bezpečnost a účinnost probiotických tampónů byla navíc zkoumána mnohými klinickými studiemi. Nová studie, nedávno publikovaná v časopise Journal of Microbes and Infections prokazuje, že u žen, léčených pro narušení vaginální mikroflóry (bakteriální vaginóza nebo kvasinková infekce), se mohou probiotické bakterie LN podílet na dlouhodobém účinku léčby tak, že zajistí zlepšení složení bakteriální mikroflóry, díky čemuž se sníží počet opětovných vzplanutí onemocnění. V České republice získaly probiotické tampóny ellen doporučení České gynekologické a porodnické společností ČLS JEP.

  • Koupíte v lékárně ve třech různých baleních: mini za 230 Kč (14 ks), normal za 199 Kč (12 ks) a super za 177 Kč (8 ks).

publikováno: 10. 3. 2011, v rubrice Medicína
Štítky: antibiotika, gynekologie, hygiena, imunita, lékárna, nemoci, ozdravné kúry, prevence, probiotika, těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+