Proč chřipka bolí | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Proč chřipka bolí

6. 12. 2019

Chladné měsíce roku každoročně provází zvýšený výskyt chřipky a dalších respiračních onemocnění. Důvodem je vyšší koncentrace lidí v uzavřených prostorách s méně častým větráním, což nahrává rychlému šíření virů. Ročně se u nás chřipkou nakazí více než sto tisíc lidí. Důležité je tedy obzvlášť v tomto období dbát na prevenci v podobě zvýšené hygieny a správné životosprávy. Zároveň je ale dobré vědět, jak si od příznaků chřipky vhodně ulevit, když už jí onemocníme.

Chřipku si mnoho lidí zaměňuje s běžným nachlazením

Obě onemocnění mívají často podobné příznaky, liší se ovšem průběhem, který v případě chřipky může přejít v závažné komplikace. Jak je tedy rozeznat? „Začátek chřipky je obvykle náhlý a prudký, s vysokými horečkami až ke 40 °C provázenými zimnicí. Nemocného trápí škrábání v krku, suchý a dráždivý kašel. Jedním z nejvýraznějších příznaků chřipky jsou bolesti – hlavy, svalů a kloubů. Ty způsobují pocit slabosti, únavy a vyčerpání,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.

Proč bolí?

Když člověk onemocní chřipkou, v jeho těle se uvolňují látky, které mu pomáhají bojovat s infekcí. Bolesti jsou důsledkem této imunitní reakce, a i přesto, že jsou nepříjemné, jsou dobrým znamením, že tělo funguje správně, aby si s nemocí poradilo. Intenzivnější bolest mohou pociťovat starší lidé a lidé s chronickým onemocněním. K bolesti těla může ovšem přispívat i nedostatek tekutin, jejichž dostatečný příjem je při chřipce obzvlášť důležitý.

Klid na lůžku a pitný režim jsou základ

Důležitý je klid na lůžku a zvýšený příjem vitamínu C, který je důležitý pro reakci imunitního systému na infekci. Velmi důležitým pomocníkem při léčbě chřipky jsou tekutiny, jejichž dostatečný příjem nahradí ztráty vzniklé pocením.

Jak si od bolesti při chřipce ulevit?

„Léčba chřipky je především symptomatická, zaměřená na příznaky, které nemoc provází. Tato léčba rovněž pomůže zmírnit horečku a bolesti těla. Bezprostřední úlevu poskytnou volně prodejná antipyretika, například ta s obsahem paracetamolu. Jsou k dostání ve formě tablet či sirupů, nebo také jako horký nápoj, který též přispěje k dos­tatečnému příjmu tekutin,“ upřesňuje MUDr. Lazák. PARALEN® GRIP horký nápoj Neo má formu žlutého prášku s citrónovou vůní, který se rozpustí v šálku horké (nikoli vařící) vody. Nápoj chutná po citronu a neobsahuje cukr. Vypít lze maximálně 4 sáčky rozpuštěné v horké vodě v průběhu 24 hodin. PARALEN® GRIP horký nápoj Neo obsahuje účinnou látku paracetamol, která tlumí bolest, zároveň působí proti horečce, a fenylefrin, který uvolňuje ucpaný nos. Léčivý přípravek je určen dospělým a dospívajícím od 12 let.

  • PARALEN® GRIP horký nápoj Neo je volně prodejný lék k vnitřnímu užití. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

publikováno: 6. 12. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: horečka, chřipka

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+