Proč je dobré být trochu kyselá | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Proč je dobré být trochu kyselá

21. 9. 2023

Když se řekne „tvářit se kysele“, většinou si představíme nepříjemnou situaci. U vagíny je to ale překvapivě naopak. Věděla jste, že kyselost je ideální stav a projev zdraví, který brání nástupu infekce?

Jaké je normální vaginální pH a proč je to důležité

K udržení celkového zdraví pochvy přispívá soubor mikroorganismů včetně dobrých i špatných bakterií, kvasinek a virů, známý jako vaginální mikrobiom. Jeho složení se mění vlivem hormonů a dalších vnějších faktorů. „Normální vaginální pH se pohybuje v rozmezí 3,8–4,5. Takto kyselé prostředí chrání pochvu před infekcemi a záněty, protože kyselost zabraňuje množení bakterií a kvasinek,“ říká gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná.

Cukr, alkohol, antibiotika a další narušitelé mikrobiomu

Zdraví mikrobiomu a poševní pH ale mohou narušit různé faktory. Nejvíce mu škodí nezdravá strava, zejména cukr, pšeničná mouka a alkohol. Dalšími narušiteli jsou sprchové gely, voňavé hygienické potřeby a výplachy pochvy. „Antibiotika také narušují mikorobiom, protože spolu s bakteriemi likvidují i prospěšné laktobacily, které chrání pochvu před infekcemi,“ vysvětluje MUDr. Kristýna Koutná.

Když se svědění objevuje po sexu

Vagíně může přinést obtíže i setkání se spermatem, které má zásadité pH a snižuje kyselost v pochvě. Dále mohou problémy souviset s diabetem, gynekologickými operacemi, vysokou psychickou zátěží a chronickým stresem.

Tipy, jak o sebe správně pečovat

„Je důležité, aby žena znala sebe sama, vypozorovala, které věci jí nedělají dobře a zaznamenávala si i detaily, které na první pohled nehrají roli,“ doporučuje MUDr. Daniel Leško. Zjistěte, jak můžete předejít vaginálním infekcím.

Nepodceňujte hygienu po sexu

„Nedílnou součástí prožitého sexu by měla být návštěva toalety a sprchy, kde se z poševní oblasti vypláchnou škodlivé bakterie. Pokud má žena nového partnera, tak může navíc užít vaginální probiotika, která mohou podpořit zdravou vaginální mikroflóru,“ říká MUDr. Daniel Leško z Porodnické a gynekologické kliniky FN a LF Hradec Králové.

Krajková tanga vyměňte za bavlněné kalhotky

Krajkové prádlo vyměňte za bavlnu, která je pohodlná a odvádí pryč pot z těla. Vyvarujte se zapaření při sportu nošením funkčního prádla.

Zapomeňte na dortíky

Je obecně známé, že se kvasinky živí cukrem. Proto lze s mykózou bojovat protikvasinkovou dietou, která spočívá v omezení cukru ve všech jeho podobách. Bez tohoto zdroje energie totiž kvasinky vyhladoví a začnou ubývat.

Nemyjte se „uvnitř“

Základem léčby je správná hygiena. Vagínu neumývejte uvnitř a nevyplachujte, jelikož výplachem se zbavíte nejen špatných bakterií, ale i laktobacilů a celkově narušíte mikroflóru. Používejte intimní mýdla s odpovídajícím složením, která pomáhají chránit kyselost uvnitř vagíny.

S léčbou začněte při prvních obtížích

Když se objeví svědění nebo pálení, začněte s léčbou okamžitě, čímž zabráníte rozvoji a zhoršení obtíží. Mnoho volně dostupných mastí a čípků seženete v lékárnách. Některé obsahují i antimikrobiální stříbro, které zabírá na všechny druhy zánětů.

Jogurt jako první pomoc

Jako dočasné nouzové řešení můžete použít tampon namočený do jogurtu. „Ten může chvilkově zklidnit a dodat pochvě užitečné laktobacily. Nenechávejte tampon v pochvě příliš dlouho, aby nedošlo k rozvoji syndromu toxického šoku,“ říká gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná.

Kontrolujte si své pH

Při prvních obtížích nebo pokud zkrátka chcete zjistit, zda máte „tam dole“ vše v pořádku, vyzkoušejte indikační pH papírky na měření poševního pH. „Pokud hodnota překročí 4,5, může to znamenat bakteriální infekci, kterou většinou doprovází šedý výtok s rybím zápachem. Při hodnotě nad 5 může jít o Streptokoka B, Stafylokoka anebo E.coli. Naopak kvasinkovou infekci poznáte podle svědění, pálení a výtoku a hodnoty pH do 4,5,“ vysvětluje Petra Tymešová, marketingová manažerka značky GYNELLA.

Zamiřte k lékaři

Pokud jste už vyzkoušela všechny rady a tipy a obtíže přetrvávají, navštivte svého gynekologa. Opakující se vaginální infekce nepodceňujte, protože by mohlo přerůst v chronické obtíže.


publikováno: 21. 9. 2023, v rubrice Medicína
Štítky: gynekologie, hygiena, intimní zdraví, prevence, probiotika

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+