Proč je důležité jít včas na operaci šedého zákalu? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Proč je důležité jít včas na operaci šedého zákalu?

11. 12. 2017

Víc než polovina Čechů po šedesátce má alespoň na jednom oku mírný stupeň šedého zákalu. Ve věku nad 75 let už toto nebezpečné oční onemocnění postihuje každého druhého člověka. Indikaci k operaci šedého zákalu má v české populaci každý rok přibližně sedm procent obyvatel.

Důležitá včasná diagnóza

Pokud je vám víc než pětačtyřicet, měli byste jednou za dva roky navštívit očního lékaře. Preventivní prohlídka odhalí nebezpečí šedého zákalu i jeho počáteční stádia. „Katarakta souvisí s dioptrickými vadami, s nadměrným působením infračerveného a ultrafialového záření, s opakovanými záněty i s těžkými úrazy oka,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky NeoVize, a dodává: „Ke vzniku šedého zákalu přispívá nejen cukrovka a metabolické či jiné onemocnění, ale také dlouhodobé užívání léků či kouření.“ Jakmile je oční čočka zakalená, je nutné ji z oka odstranit a nahradit umělou. Jedinou možností, jak odvrátit hrozbu slepoty je operace.

Nejbezpečnější zákrok v oční chirurgii

Bát se rozhodně nemusíte: operace katarakty je nejstarší, nejčastější a v současné době nejbezpečnější zákrok v oční chirurgii. Díky moderním přístrojům a typům laserů i kvalitě nitroočních čoček je operace rychlá a bezpečná. Tím, že je operační řez minimální a během zákroku nedochází ke změně objemu oka, je hojení snadnější a obnova zrakových funkcí mnohem rychlejší než u klasické operace..

S operací neotálejte, vyhnete se oslepnutí

Šedý zákal se může rozvíjet měsíce i roky, ale rychlost změn je u každého samozřejmě individuální. O operaci začněte uvažovat ve chvíli, kdy vás zhoršené vidění začne výrazně omezovat. Ranné stádium katarakty se pochopitelně operuje lépe. Lékař zhodnotí vaše obtíže, porovná je s výsledky všech vyšetření a navrhne načasování zákroku. Doporučený termín respektujte. Čočka vlivem zakalení tvrdne, a její odstranění je pak náročnější.

Kvalitní předoperační vyšetření odvrátí komplikace

Finanční stránka operace katarakty hraje jistě velkou roli, ale nenechte se zmást nízkou cenou, kterou některá pracoviště nabízejí. Nezaručí vám totiž špičkové vybavení, zkušené lékaře ani kvalitní předoperační a pooperační péči. Jak upozorňuje primářka, kvalitní vyšetření očí před operací trvá minimálně dvě hodiny. Musí totiž odhalit i skryté oční vady, které by mohly přinést vleklé zdravotní komplikace.

Bezprostředně po operaci uvidíte všechno ostře

Zvolit můžete jak standardní zákrok, tak nadstandardní odstranění šedého zákalu femtosekundovým laserem LenSx. Operace sice není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale rozhodně stojí za to: je nejméně riziková, ostře uvidíte už po operaci, a druhý den můžete vykonávat běžné činnosti bez omezení.

Na operaci i s rekonvalescencí vám stačí jediný den

Operace šedého zákalu se provádí pod operačním mikroskopem ambulantně a trvá přibližně dvacet minut. Po zákroku můžete odejít domů. Většina pacientů preferuje operaci ke konci týdne, aby si odpočinuli přes víkend. Operace druhého oka se pak provádí asi za dva týdny.

Můžete definitivně odložit brýle

Vhodný typ umělé nitrooční čočky odstraní krátkozrakost i dalekozrakost. Při aplikaci monofokálních nitroočních čoček nebudete potřebovat brýle na dálku. Pokud zvolíte čočku multifokální, uvidíte lépe na blízko, na střední vzdálenost i na dálku. Torické nitrooční čočky vám zkorigují i astigmatismus, asférické nitrooční čočky zase zlepší vidění za šera. Ostré vidění budete mít za všech světelných podmínek a ve všech situacích.

Šedý zákal se vám nevrátí

Jediné, co se může stát, je zakalení pouzdra čočky, do kterého se vkládá nová. I tzv. sekundární šedý zákal se dá odstranit rychlým a bezbolestným způsobem. Na jeho výskyt má vliv především materiál a tvar nitrooční čočky: „Obecně nejmenší riziko představuje použití hydrofobní nitrooční čočky s pravoúhlým okrajem," vysvětluje docentka Skorkovská, a dodává, že tato čočka je vůči oku šetrná, zůstává stále čirá a pacientům bez problémů slouží po celý zbytek života.


publikováno: 11. 12. 2017, v rubrice Medicína
Štítky: oči, operace, senior, zrak

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+