Proč je kouření v těhotenství nebezpečné pro plod? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Proč je kouření v těhotenství nebezpečné pro plod?

14. 6. 2013

„Největší bezprostřední vliv kouření na plod je ve zhoršení jeho prospívání. Tím jak se prostřednictvím nikotinu nepříznivým způsobem mění průtoky krve v placentě, zhoršuje se vyživování plodu,“ vysvětluje MUDr. Martin Gregora a pokračuje: „matkám kuřačkám se často rodí děti s nízkou porodní hmotností nebo děti, které jsou malé vzhledem ke gestačnímu stáří (týdnu těhotenství).“ Kouření jde u některých těhotných ruku v ruce s konzumací alkoholu, čímž se zvyšuje negativní vliv návykových látek. Výsledkem může být předčasný porod, nebo porod postiženého dítěte. „Nezapomínejme také na to, že kouření matky zvyšuje riziko předčasného odloučení placenty, či dalších patologií,“ dodává lékař.

Mýtus č. 1

Ženě v pokročilém stupni těhotenství se nedoporučuje přestat kouřit

Přestat kouřit má význam vždy a především v těhotenství. U silné kuřačky musíme vzít v úvahu fakt, že se můžou projevit abstinenční příznaky (neklid, třes, poruchy, nálady). Proto jako pomocný nástroj můžete využít žvýkačky či náplasti s obsahem nikotinu k odvykání kouření. Co možná většina z nás neví, je to, že děti kuřáků jsou citlivější než dospělí na vlivy pasivního kouření. Proto by každá kuřačka měla ihned po tom, co se dozví, že je těhotná, přestat kouřit," uvedla vedoucí lékařka Centra prevence a léčby závislostí na tabáku u dětí a adolescentů Vítkovické nemocnice Marcela Kašpárková s tím, že i zdravotníci si ale uvědomují, že to není nic jednoduchého, protože kouří-li žena delší dobu, je pravděpodobné, že se u ní již vyvinula fyzická závislost na nikotinu srovnatelná se závislostí na drogách.

Mýtus č. 2

Elektronické cigarety jsou dobrá náhražka

Samozřejmě je tato cigareta menší zlo, než klasická nikotinová. Musíme ale rozlišit elektronické cigarety, které nikotin obsahují a které ne. Ty s obsahem nikotinu vlastní závislost na droze neřeší. Z hlediska celospolečenského jsou problematické i elektronické cigarety bez obsahu nikotinu. Tím že napodobují klasickou cigaretu a manipulaci s ní, jejich užívání propaguje kouření. Navíc i v místech kde je nyní kouření klasické cigarety zakázané. Tím spíš si okolí kuřáka hned všimne a tím spíš je negativním vzorem pro děti a mládež.

Mýtus č 3

Alergie jsou dědičné a kouření rodičů na alergie dítěte nemá vliv

Alergie jako taková se nedědí. Dědí se pouze sklon k alergiím. Do jaké míry se dědičná vloha projeví záleží na dalších okolnostech. Kouření rodičů v tomto procesu hraje velkou negativní roli. Snižuje kvalitu spermií, zhoršuje prospívání plodu v děloze a po porodu působí jako jeden ze spouštěcích faktorů pro rozvoj astmatu.

Co hrozí dítěti kuřačky?

Obecně mezi nejčastější problémy rodiček kuřaček patří předčasný porod, malá porodní váha narozeného dítěte či vyšší riziko syndromu náhlého úmrtí novorozence. Miminka si do života „odnášejí“ nemoci způsobné nepříznivými vlivy kouření již v době kdy se dítě vyvíjelo v matčině lůně. Sem patří např. poruchy vývoje, poruchy chování. Druhou kategorii představují nemoci a patologie, které vznikají na základě vdechování kouře kojencem a přijímáním nikotinu v mléce. Sem patří především snížení obranyschopnosti zejména zhoršením slizniční imunity, opakované záněty dýchacích cest, rozvoj alergií, vyšší krevní tlak.


publikováno: 14. 6. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: gynekologie, kouření, miminko, prevence, rodiče, těhotenství

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+