Proleženiny je důležité odhalit a léčit včas | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Proleženiny je důležité odhalit a léčit včas

14. 10. 2021

Proleženiny, odborně nazývané jako dekubity, jsou poranění kůže a podkladové tkáně v důsledku dlouhodobého tlaku na kůži. Proleženiny se nejčastěji vytvářejí na kůži, která pokrývá kostnaté části těla, jako jsou paty, kotníky, boky nebo kostrč. Proleženinami jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří mají zdravotní potíže a omezenou schopnost měnit polohy, nebo kvůli nemoci či zranění tráví většinu času v posteli nebo na židli.

„Proleženiny se mohou vyvíjet dny i pouhé hodiny. Většinu včas odhalených dekubitů lze léčit, některé se ale nikdy zcela nezahojí. Vhodné je proto podniknout kroky k prevenci proleženin i rychlé zahájení ošetření či léčby, pokud vzniknou. Proleženiny mají různé fáze na základě jejich hloubky, závažnosti a dalších charakteristik. Stupeň poškození kůže a tkáně se pohybuje od zčervenání s neporušenou kůži až po hluboká poranění zahrnující svaly i kosti,“ říká Dušan Sedláček ze společnosti Aveflor.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud si všimnete varovných příznaků a máte podezření, že se jedná o proleženiny, změňte v první řadě polohu, abyste uvolnili tlak na danou oblast. Pokud do 24 až 48 hodin nevidíte zlepšení, obraťte se na svého lékaře. Okamžitou lékařskou pomoc pak vyhledejte v případě, že se projevují příznaky infekce, jako je horečka, tekutina v ráně, bolest, rána zapáchá nebo je velmi zarudlá, místo bolesti je oteklé nebo horké a podobně.

Jaké jsou rizikové faktory vzniku proleženin?

Riziko vzniku proleženin je vyšší, pokud máte potíže s pohybem a nemůžete snadno změnit polohu vsedě nebo vleže. Mezi rizikové faktory proto patří nehybnost či ztráta citlivosti, jejíž příčinou může být špatný zdravotní stav způsobený například poraněním míchy, neurologickými poruchami a další. Riziková je také inkontinence, v důsledku které se stává kůže zranitelnější. Riziko s sebou přináší i špatná výživa a dehydratace. Proto lidé, kteří se nevhodně stravují, nemají dostatek tekutin, bílkovin, vitamínů a minerálů, hůře udrží svou pokožku zdravou a v dobré kondici a zabrání tak rozpadu tkání. Potíže s proleženinami mohou mít i pacienti se zdravotními problémy ovlivňující průtok krve, jako je například cukrovka nebo cévní onemocnění.

Jak proleženiny léčit?

Léčba dekubitů zahrnuje snížení tlaku na postiženou kůži, péči o rány, kontrolu bolesti, prevenci infekce a udržování dobré výživy.

„Prvním krokem při léčbě proleženin je snížení tlaku a tření, které je způsobily. Je tedy důležité pacienta častěji otáčet, měnit polohu, použít opěrné plochy, které pomohou například se sezením apod. Důležitou roli hraje také péče o dekubity, ta závisí na tom, jak je rána hluboká. Obecně se rány doporučuje opatrně čistit a udržovat je v suchu. Pro urychlení hojení je také vhodné aplikovat podpůrné prostředky k tomu určené, například Akutol hydrogel sprej, který navíc ochlazuje a zjemňuje kontakt s obvazy, takže k ráně nepřilnou,“ říká Dušan Sedláček ze společnosti Aveflor.

Při léčbě proleženin je důležitá také správná životospráva, protože dobrá výživa podporuje hojení ran. Velké proleženiny, které nelze vyléčit, vyžadují neodkladnou návštěvu lékaře a mohou vyžadovat například odstranění pomocí chirurgického zákroku.


publikováno: 14. 10. 2021, v rubrice Medicína
Štítky: kůže, zranění

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+