Rizika kardiovaskulárních onemocnění a jejich léčba | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Rizika kardiovaskulárních onemocnění a jejich léčba

1. 8. 2019

Projekt Srdce v hlavě informuje o rizicích kardiovaskulárních onemocnění, léčbě, která je pilířem ochrany proti kardiovaskulárním příhodám, i nutnosti dodržování léčby a režimových opatření. Jeho ambasadorem se stal divadelní, televizní a filmový herec Václav Vydra.

Vysoký krevní tlak a cholesterol nebolí

Na dodržování doporučených léčebných postupů často zapomínáme, nebo je nebereme v potaz vůbec. Když se tyto „tiché“ nemoci projeví, bývá už bohužel většinou pozdě. Projekt Srdce v hlavě nabádá k prevenci nebezpečných kardiovaskulárních příhod každý den.

„Ačkoli se sám s žádnými potížemi aktuálně nepotýkám, vnímám potřebu a nutnost si zdraví zachovat. A pokud by přišel nějaký problém, tak se i důsledně léčit. Potřebuju být zdravý, abych se mohl věnovat své práci, sobě, svým blízkým i koním na statku, který spoluvlastním. Mám veliké štěstí, že se mi to zatím daří. Několik lidí v mém okolí bohužel takové štěstí nemělo a život jim hodně zkomplikovalo kardiovaskulární onemocnění. I z toho důvodu mě projekt Srdce v hlavě zaujal a rozhodl jsem se ho podpořit,“ vysvětluje Václav Vydra.

Adherence k léčbě

Míru, do jaké pacient dodržuje doporučení svého lékaře, označujeme jako adherenci k léčbě. Vedle dodržování režimových opatření doporučených lékařem, ať už se jedná o změny životního stylu, nebo úpravy jídelníčku, je neméně důležité dodržení předepsané medikace. Léky mohou fungovat jen tehdy, pokud je užíváme pravidelně a správně podle doporučení. Když předepsanou medikaci nedodržujeme nebo na léky zapomínáme, vystavujeme se riziku trvalého poškození zdraví.

Pacienti neužívají léky pravidelně

Podle průzkumu agentury STEM/MARK užívá třetina lidí, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem, 2 a více tablet denně. Největší problém u pacientů, kteří mají předepsanou léčbu na vysoký krevní tlak nebo vysoké hodnoty cholesterolu není ten, že by své léky nebrali vůbec, problémem je, že je neužívají pravidelně. Nutnost užívání více tablet denně je jednou z příčin zapomínání užití léku. Výsledky průzkumu ukazují, že občas zapomene užít lék 43 % respondentů. Pacientům, kteří mají předepsaných více tabletek pro léčbu kardiovaskulárních onemocnění, mohou situaci usnadnit tzv. fixní kombinace, tedy kombinace více léčiv v jedné tabletě. Fixní kombinace zjednodušují terapeutický režim a zvyšují adherenci k léčbě. Užívání fixních kombinací by ocenila víc než polovina dotázaných (54 %).

„Spousta lidí si raději koupí do myčky nádobí tabletu, kde je obsaženo vše najednou, než aby dosypávali sůl, doplňovali leštidlo, a ještě dávali tabletu na mytí. Je to mnohem pohodlnější způsob a vyhnou se tak snáze tomu, že zapomenou každý samostatný přípravek doplnit. Věřím, že stejný princip se vztahuje i k užívání léků. Myslím, že zmíněné fixní kombinace jsou pro pacienty pohodlnější a ve výsledku mohou vést i k jejich lepší léčbě,“ doplňuje Václav Vydra.

Součástí projektu je webová stránka www.srdcevhla­ve.cz, která je zdrojem informací o rizicích kardiovaskulárních onemocnění, o možnostech léčby a rovněž potřebě jejího dodržování. Pacienti zde najdou i doporučená režimová opatření, tipy na správnou komunikaci s lékařem nebo například příběhy těch, kteří se potýkají se stejnými obtížemi. Nově je zde k zhlédnutí video rozhovor s ambasadorem projektu, panem Vydrou.

„Kvůli kardiovaskulárním chorobám mě opustilo několik blízkých i nejbližších lidí, ať už to byla moje maminka, nebo můj první tchán. Myslím si, že je důležité, abychom se my všichni zajímali o to, co nám naše tělo říká. V první řadě bychom měli myslet na prevenci a při náznaku jakýchkoli potíží nebo na základě znalosti rodinné anamnézy bychom měli vyhledat odborníka. A v neposlední řadě, když mi lékař řekne, choďte, běhejte, zhubněte a berte tyto léky, měli bychom mu věřit a dodržovat jeho rady,“ uzavírá Václav Vydra.

www.srdcevhla­ve.cz


publikováno: 1. 8. 2019, v rubrice Medicína
Štítky: cévy a žíly, sdružení a organizace, srdce a cévy, stres

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+