Rozhodli jste se přestat s kouřením? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Rozhodli jste se přestat s kouřením?

15. 7. 2013

Zajímá vás, jak bude reagovat vaše tělo, když típnete poslední cigaretu? Zeptali jsme se na to MUDr. Ferdinanda Poláka, náměstka pro zdravotní péči Ministerstva zdravotnictví ČR, internistu ve VFN.

Co se děje v těle kuřáka?

Stahují se mu cévy, usazují karcinogenní látky, vzniká závislost.

Co se děje v těle člověka, který po letech ze dne na den přestane kouřit?

Začnou se vyplavovat stresové hormony, následně se často zrychlí srdeční akce, zvýší tlaku, člověk je neklidný a cítí chuť na drogu.

Za jak dlouho se organismus vyčistí po letech kouření?

Jednotně to určitě nelze říci. Kouření má mnoho účinků – např. vliv na cévy po několika letech prakticky vymizí, ale riziko vzniku rakoviny plic stoupá s každou vykouřenou cigaretou kdykoliv během života.

Pomáhají náplasti?

Ano, mohou pomoci. Hlavně náplasti dodají tělu „požadovanou drogu“, tělo tedy nereaguje abstinenčními příznaky, ale přitom nedochází k vdechování karcinogenních látek. Náplasti se proto často využívají při hospitalizaci pacientů z jiných než „cigaretových „ důvodů, aby člověk nemusel chodit kouřit a přitom neměl abstinenční příznaky. Např. když jde pacient na operaci žlučníku.

A elektronické cigarety?

Je potřeba rozlišit elektronické cigarety, které nikotin obsahují a které ne. Každopádně hlavním problémem elektronických cigaret je hůře předvídatelné „dávkování“ a s tím potenciální hrozba těžšího poškození zdraví. K doporučení použití elektronické cigarety jako prostředku pro odvykání kouření jsem skeptický.

Takže byste při odvykání kouření doporučil spíš náplasti a „kousání párátka“?

Ano. I když spíš než kousání párátka třeba běhání. A také jsme ještě nezmínili žvýkačky s obsahem nikotinu – ty také mohou pomoci v začátcích odvykání.

Jak tedy přestat?

Pokud chcete s kouřením opravdu přestat, musíte si to sami nahlas říci a nejlépe to říci i svému okolí, aby byli připraveni na vaši dočasnou nervozitu a stres, ale určitě se to i jim vyplatí (nebudou mít doma kuřáka).


publikováno: 15. 7. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: kouření, odvykání, závislosti

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+