„Sloupni svoje stigma“ je letošní výzva kampaně Lupénka načisto | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

„Sloupni svoje stigma“ je letošní výzva kampaně Lupénka načisto

28. 10. 2022

Kampaň chce upozornit na fyzické a psychické stigma lidí žijících s lupénkou. V České republice se s tímto autoimunitním onemocněním potýká zhruba 250 000 lidí všech věkových kategorií.1 Kampaň startuje 29. října, v den Světového dne lupénky, a klade si za cíl edukovat pacienty i odbornou veřejnost o moderních léčebných metodách pomocí biologické léčby. Ta totiž dokáže projevy nemoci značně zmírnit.

Lupénka neboli psoriáza je především kožní onemocnění

Ve 20–30 % případů může lupénka postihovat i klouby. Jedná se o neinfekční zánět, který vede ke zrychlené tvorbě kožních buněk na povrchu kůže, což se následně projevuje v podobě červených ohraničených skvrn pokrytých šupinkami. Nejčastěji se vyskytují na loktech, kolenou nebo ve vlasech. Existuje několik typů lupénky, z nichž nejtypičtější je ložisková psoriáza. Objevuje se ale také psoriáza inverzní (vyskytující se v záhybech kůže), psoriáza nehtů nebo psoriatická artritida, která postihuje klouby.

„Zatím není přesně známo, proč nemoc vzniká. Ví se, že souvisí s genetickými predispozicemi a imunitními změnami, které mohou být vyvolány některými rizikovými faktory, například kouřením, pitím alkoholu, špatnou životosprávou, infekcí, některými léky nebo hormonálními vlivy,“ říká doc. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA, primář Dermatovenero­logické kliniky FN Královské Vinohrady. Lupénka postihuje lidi všech věkových kategorií, ve stejné míře ženy i muže, přičemž první příznaky se nejčastěji objevují v dospívání nebo kolem 40. až 50. roku života. Celosvětově trpí lupénkou přibližně 125 milionů lidí, její výskyt se však v různých částech světa liší a roste se zvětšující se vzdáleností od rovníku.

Lupénka není vždy jen lupénka

Neléčená lupénka může pacientům výrazně zkrátit život – a to až o čtyři roky. Jde totiž často ruku v ruce s dalšími přidruženými nemocemi jako je arteriální hypertenze, diabetes nebo obezita. Chronický zánět psoriázy v kombinaci s těmito chorobami zvyšuje riziko infarktu a cévní mozkové příhody. Častou přidruženou nemocí je ale psoriatická artritida, tedy zánětlivé onemocnění kloubů, jež postihuje asi 1/3 pacientů s lupénkou4. „Potíže s klouby se objevují většinou několik let od prvních příznaků kožní lupénky, ale u některých se mohou objevit zároveň, nebo se kloubní onemocnění může objevit jako první. Pacienti si obvykle stěžují na únavu, bolest zad, otoky – a samozřejmě na bolest kloubů. Na další vývoj onemocnění a kvalitu života pacientů má vliv především včasná léčba,“ vysvětluje revmatolog MUDr. Heřman Mann, Ph.D., z Revmatologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Kromě psoriatické artritidy se společně s lupénkou může objevit i řada dalších onemocnění – např. Bechtěrevova choroba, zánětlivá střevní onemocnění (Crohnova choroba) nebo postižení kardiovaskulárního a nervového systému. Velmi časté je i nealkoholické ztukovatění jater (tzv. steatóza).

Lupénka – nemoc těla i duše

Lupénka není jen „kosmetickou“ záležitostí. Jedná se o onemocnění, které výrazně ovlivňuje psychiku pacienta a v pokročilejších stadiích ho může zcela vyřadit z běžného života. Léčba nemoci není snadná a pacient je nucen věnovat jí mnoho času. Lidé s lupénkou mívají také problémy v partnerských vztazích, často trpí sociální izolací, pocitem studu, sníženým sebevědomím nebo odmítáním vlastního těla. Psoriatici rovněž patří k lidem s nejhorším uplatněním na trhu práce.5 Špatná psychika může být i spouštěčem nemoci samotné nebo vést k jejímu zhoršení. U psoriatiků existuje až 2× vyšší riziko vzniku deprese než u běžné populace.

„Problémem je také stigmatizace nemoci ve společnosti, kde bohužel stále koluje řada mýtů. Jedním z nejčastějších je, že se jedná o infekční onemocnění, kterým se druzí mohou ‚nakazit‘. Laici se proto mnohdy lidí s lupénkou straní, což přispívá k jejich sociální izolaci,“ říká Mgr. Gabriela Doleželová, DiS., z pacientské organizace SPAE – Spolku psoriatiků a atopických ekzematiků.

Možnosti léčby lupénky

Lupénku v současnosti nelze zcela vyléčit, ale dokážeme ji úspěšně léčit a potlačovat. Nejběžnější a obvykle první léčbou, se kterou se psoriatici setkají, je lokální terapie v podobě různých roztoků a mastí s obsahem kortikosteroidů a dalších látek. V současnosti ji podstupuje většina pacientů, přestože má při dlouhodobém používání nízkou účinnost a nežádoucí vedlejší účinky.

„U středně těžkých a těžkých stadií lupénky se následně přistupuje k systémové léčbě. Ta spočívá v podávání léků potlačujících zánět, jenž způsobuje typické kožní projevy onemocnění. Protože může dojit ke zvýšení hladiny lipidů v krvi a jaterních enzymů, jsou potřeba pravidelné odběry krve,“ vysvětluje doc. Gkalpakiotis. Další možností na pomezí lokální a systémové léčby je fototerapie, která využívá UVA nebo UVB záření. Pacienta však stojí mnoho času – musí na terapii docházet i několikrát týdně, což jej může omezovat například v práci.

Jde to i jinak – biologicky

Nejmodernější léčebnou metodou lupénky je biologická léčba, která využívá látky podobné přirozeným molekulám produkovaným v těle. Ty mohou zastavit sled kroků, které vedou ke spuštění reakce imunitního systému a k přetrvávání chronického zánětu. „Biologická léčba potlačuje zánět již v raném stádiu, čímž se předchází vzniku ložisek lupénky na kůži. Velkou výhodou biologické léčby je možnost dlouhodobého podávání a minimální vedlejší účinky. Vhodná je téměř pro každého. Některé přípravky jsou již schváleny i pro děti od 6 let, nepodává se lidem s aktivní infekcí, např. tuberkulózou,“ říká doc. Gkalpakiotis.

Jak taková léčba probíhá?

V centru biologické léčby, kterých je v současné době po celé České republice asi 40, dostane pacient podkožní injekci nebo infuzi, ale ta se v dnešní době podává už méně. Některá léčiva si může pacient aplikovat i doma pomocí speciálního pera. Biologické léky se podávají v intervalech 2 až 12 týdnů a léčba je velmi účinná – u více než 80 % pacientů dochází k 90% zlepšení projevů nemoci.2 Léčbu pacienti podstupují dlouhodobě. Nová naděje pro pacienty

V České republice se biologická léčba u dospělých pacientů používá již 15 let, u dětí o něco kratší dobu. V současnosti na ni ale pacienti mají nárok pouze v případě, že předchozí léčba nebyla uspokojivá. Mnoho pacientů o možnosti biologické léčby navíc vůbec neví a k bližším informacím se často nedostanou. Důvodem mohou být obavy z nového způsobu léčby i časová vytíženost lékařů – dermatologů, pro které je jednodušší předepsat topickou léčbu pomocí kortikosteroidů a jiných látek.

Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi se u nás biologické léky předepisují méně často. V současnosti se v ČR tímto způsobem léčí přibližně 4 000 pacientů. Psoriatiků, kteří mají na biologickou léčbu nárok, je ale až pětkrát víc. „Je důležité, aby si pacienti, ale i lékaři uvědomili, že léčba lupénky nespočívá jen v aplikaci mastiček, tedy léčbě projevů na kůži, ale že existuje i modernější metoda, která těmto projevům účinně předchází. Čím dříve pacient biologickou léčbu podstoupí, tím dříve zastavíme zánět. V řadě případů vymizí projevy na kůži úplně,“ dodává doc. Gkalpakiotis.

Podle doc. Gkalpakiotise by měli být v procesu své léčby aktivnější i samotní pacienti. Pokud jim například terapie kortikosteroidy dlouhodobě nevyhovuje, je žádoucí probrat s lékařem další možnosti. Pokud pacient již podstoupil lokální léčbu a systémovou léčbu, která byla neúčinná, nebo ji z nějakých důvodů nešlo použit, má středně těžkou nebo těžkou formu lupénky a je postižen alespoň na 10 % těla, pak má nárok na biologickou léčbu. Při splnění nezbytných podmínek má pacient biologickou léčbu plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

SLOUPNI SVOJE STIGMA

Již několik let se 29. října koná Světový den lupénky. Jeho cílem je podpořit 125 milionů lidí po celém světě, kteří se s nemocí potýkají. V České republice nemoc a moderní způsoby její léčby připomíná osvětová kampaň Lupénka načisto, letos s výzvou „Sloupni svoje stigma“. Jejím posláním je zvýšit povědomí pacientů i odborníků o biologické léčbě, jakožto moderní metodě, která může zlepšit život lidí, jež se léčí s tímto nepříjemným onemocněním. Kampaň probíhá za podpory pacientské organizace SPAE – Spolku psoriatiků a atopických ekzematiků, objeví se v online i tištěných médiích a na sociálních sítích.


publikováno: 28. 10. 2022, v rubrice Medicína
Štítky: biologická léčba, lupénka, péče o pleť

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+