Snížení poplatků připraví nemocnice o 1,5 miliardy korun ročně | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Snížení poplatků připraví nemocnice o 1,5 miliardy korun ročně

23. 7. 2013

Začátkem července Ústavní soud rozhodl o zrušení nadstandardů ve zdravotnictví. Od začátku roku 2014 navíc pacienti za den na lůžku zaplatí místo stokoruny jen šedesát korun. Nemocnice tak ročně přijdou o miliony. Ale i pacienti si budou muset nadstandardní služby zaplatit celé z vlastní kapsy a ne se o náklady podělit s pojišťovnou. Také kvalitnější čočky podraží až o sto procent…

Zrušení možnosti nadstandardní péče je krokem zpět

„Jsem přesvědčen, že zrušení možnosti nadstandardní péče je krokem zpět. Věřím, že jakmile se zákonodárci vypořádají s připomínkami Ústavního soudu, opět se možnost nadstandardů zavede a bude dále rozšiřována,“ řekl Viktor Furman, ředitel Kliniky GHC Praha. „Samotné zrušení nadstandardů mnoho peněz z rozpočtů nemocnic neubere. Daleko větším zásahem pro nemocniční rozpočty je snížení regulačního poplatku za pobyt v nemocnici. Za noc pacienti od roku 2014 zaplatí 60 korun. Nemocnice, které působí v rámci systému veřejného zdravotního pojištění, tak mohou přijít až o 1,5 miliardy korun ročně,“ dodal Viktor Furman.

Pacienti si musejí nadstandardní službu zaplatit celou

Před rozhodnutím Ústavního soudu měli pacienti možnost vybrat si lepší pokoj, u některých zákroků se mohli rozhodnout mezi základním a nadstandardním způsobem léčby a mohli si dokonce zvolit ošetřujícího lékaře. Pojišťovna hradila levnější variantu léčby a pacient uhradil rozdíl v nákladech. Nyní si ale pacienti musí nadstandardní službu zaplatit celou z vlastní kapsy. Zrušení nadstandardů samozřejmě neznamená pro pacienty výraznou změnu v kvalitě poskytované péče.

Ekonomická zainteresovanost pacienta na zdravotní péči je nutná

„Zrušení nadstandardní péče znamená, že například poskytnutí lehčí sádry bude věcí dohody pacienta a lékaře a ochoty příslušné zdravotní pojišťovny krýt tento způsob dražší léčby. Pokud se zdravotní pojišťovna nebude chtít na nákladech podílet, musí si je pacient uhradit sám,“ vysvětlil Milan Jelínek z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři. „Systém ekonomické zainteresovanosti pacienta na nákladech zdravotní péče tam, kde si pacient přeje co nejkvalitnější, nejmodernější a třeba i nejdražší způsob léčby, považuji za rozumný a praktický,“ dodal Milan Jelínek.

Kvalitnější čočky podraží až o sto procent

Změna a související zvýšení cen se týkají i kvalitnějších nitroočních čoček. Češi totiž možnost připlácet si právě za čočky využívali nejčastěji. Kvalitnější čočky podraží až o sto procent. Cena kvalitních čoček se pohybuje mezi deseti a dvaceti tisíci korun. Samotný zákrok stojí kolem deseti tisíc korun a ten dřív hradila pojišťovna. Pacienti nyní budou muset zaplatit celý zákrok z vlastní kapsy.

Konec nadstandardů se netýká privátních zařízení

„Naše klinika je určena výhradně samoplátcům, a změny se nás tedy nedotknou. Nechtěli jsme pacienty omezit pouze danými možnostmi a rozsahem vydaného sazebníku Ministerstva zdravotnictví ČR platného pro smluvní zařízení zdravotních pojišťoven. Naopak chceme nabídnout nejlepší možnou léčbu bez ohledu na fakt, zda nám to někdo dovolí či omezí. Zájem o soukromé zdravotnictví je totiž rok od roku vyšší, bez ohledu na zavedení možnosti nadstandardů či jejich rušení,“ doplnil Viktor Furman.


publikováno: 23. 7. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: nemocnice, peníze

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+