ÚČINNOST VAKCÍN PROTI COVID-19 | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

ÚČINNOST VAKCÍN PROTI COVID-19

14. 5. 2021

Často opakované dezinformace se týkají také domnělé neúčinnosti, nebo malé účinnosti, vakcín proti covid-19. Podívejme se proto, za pomoci veřejně dostupných dat, jak přesně jsou účinné.

Účinnost vakcín se udává v procentech

Co si však máme představit pod tím, když čteme nebo slyšíme, že vakcína má účinnost 95 %? V první řadě je třeba zdůraznit, že to neznamená, že ochrání 95 % očkovaných. Ochrání jich totiž mnohonásobně více. Účinnost vakcíny 95 % udává, že propuknutí onemocnění covid-19 po vakcinaci je o 95 % nižší, než bez očkování. Jinak řečeno, v populaci, kde by bez očkování onemocnělo na covid-19 celkem 1 000 lidí, by jich po očkování onemocnělo jen 50.

V dosud publikovaných klinických studiích, kterých se zúčastnilo více, než 164 000 dobro­volníků z celého světa, vyšla účinnost různých vakcín v rozmezí 66–95%. Ačkoliv byly různé vakcíny testovány v různých státech, různých věkových skupinách, různém čase a nestejných podmínkách, lze z dostupných dat vyvodit, že jsou schopny snížit výskyt nemoci covid-19 třikrát až dvacetkrát.

Tyto výsledky byly dosaženy v podmínkách klinických studií, které mohou, ale nemusejí věrně odrážet situaci v reálném světě. K dispozici jsou však již přesné výsledky očkování v Izraeli, které zahrnují více než 1 190 000 obyvatel, tedy dostatečně velkou skupinu (polovinu očkovaných, polovinu neočkovaných). Výsledky ukazují, že v reálné praxi je účinnost vakcíny 92 %, což potvrzuje závěry klinických studií. Očkování tedy v Izraeli snížilo riziko onemocnění covid-19 a také riziko jeho těžkého průběhu nemoci více než 12×.

KOMENTÁŘ ODBORNÍKA

MGR. IRENA STOROVÁ, MHA, ŘEDITELKA STÁTNÍ ÚSTAV PRO KONTROLU LÉČIV

Data jednoznačně ukazují, že očkování má smysl. Za jeho odmítáním bývá strach, který ale mnohdy způsobuje jen nedostatek informací.

Mysleme však na to, že vakcínami proti covid-19 se očkuje obrovské množství lidí na celém světě. Máme tedy k dispozici nebývalé množství dat, která by se u jiných, méně frekventovaných vakcín, sbírala po daleko delší dobu. Pokud by tedy s některou z vakcín bylo něco v nepořádku, dozvíme se to opravdu velmi rychle.


publikováno: 14. 5. 2021, v rubrice Medicína
Štítky: COVID-19, očkování

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+