Umělou kůži lze vytvořit s pomocí kmenových buněk | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Umělou kůži lze vytvořit s pomocí kmenových buněk

1. 4. 2014

Regenerativní medicína se zaměřuje na možnosti nahrazení anebo regenerace poškozených tkání a orgánů s využitím kmenových buněk. Intenzivní výzkum a množství klinických studií ve světě neustále přinášejí nová zjištění, která dávají naději pacientům s nejrůznějšími diagnózami. Významný objev se podařil vědcům ve Španělsku, když vytvořili pomocí kmenových buněk z pupečníku umělou kůži a dávají tak novou naději pacientům s popáleninami.

Uskladnění umělé kůže v tkáňové bance

Španělským vědcům z Výzkumné skupiny tkáňového inženýrství z Ústavu histologie na Univerzitě v Granadě se podařilo poprvé přijít na způsob, jak z kmenových buněk získaných z pupečníku vytvořit umělou kůži. Tento významný vědecký objev umožní nahrazovat kožní tkáně pacientům s popáleninami. Velkou výhodou je možnost připravit a uskladnit umělou kůži v tkáňových bankách, kde bude v případě potřeby okamžitě k dispozici.

Okamžité použití po poranění

Současným problémem mnohých pacientů s popáleninami je, že musí čekat na vypěstování umělé kůže několik týdnů. Na její výrobu se využívá vlastní zdravá kůže pacienta. Popáleniny přitom, společně s automobilovými nehodami, pády a násilím, patří k nejčastějším traumatickým poraněním. „Vytvoření nového typu kůže pomocí kmenových buněk, které mohou být uskladněny ve tkáňové bance, znamená možnost jejich okamžitého použití bezprostředně po poranění, což urychlí proces léčby až o několik týdnů,“ vysvětluje Antonio Campos, profesor histologie na Universitě v Granadě a jeden z autorů studie.

Uchování tkáně pupečníku po porodu dítěte

Podle této studie jsou „perinatální kmenové buňky, mezi které patří i lidské kmenové buňky z Whartonova gelu pupečníkové tkáně, výbornými kandidáty pro tkáňové inženýrství díky jejich schopnosti rychlého rozmnožování a schopnosti diferencovat se. Podle vyjádření RNDr. Miroslava Kubeše, CSc. z banky pupečníkové krve Cord Blood Center dává uchování tkáně pupečníku po porodu dítěte šanci být připravený i na takovouto alternativu případné léčby. V České republice lze zatím odběr pupečníkové tkáně provést v Thomayerově nemocnici v Praze.

Plné využití kmenových buněk z krve a tkáně pupečníku není zatím známé

První odběr proběhl v druhé polovině loňského roku a vedl ho primář Petra Kolek. Ten uvedl: „Dnes nikdo nedokáže přesně odhadnut, co všechno se zničí, když kmenově buňky z krve a tkáně pupečníku končí místo uskladnění jako nepoužitý biologický odpad. I proto jsem nadšený, že jsem se mohl aspoň v malém podílet na zavedení nového medicínského postupu v Čechách. Fandím kmenovým buňkám a regenerativní medicíně.“ První maminkou, která v Česku této možnosti využila, byla Markéta Hansen: „Chci, aby můj syn měl v budoucnu k dispozici všechny možné léčebné postupy, a proto jsem se rozhodla pupečníkovou krev i tkáň pro něj uchovat,“ komentuje svoje rozhodnutí.

  • Rodinná banka pupečníkové krve CORD BLOOD CENTER je druhou největší bankou pupečníkové krve, která působí v Evropě. Aktuálně uchovává více než 130 tisíc transplantátů připravených k použití a tyto transplantáty díky šetrným metodám zpracování patří celosvětově mezi nejkvalitnější. Odborníci skupiny CBC spolupracovali při léčebném využití 43 jednotek pupečníkové krve, které byly použité na léčbu samotného dítěte, sourozence nebo nepříbuzného pacienta. Cord Blood Center odborně a finančně zastřešuje veřejný registr dárců Eurocord Slovakia, jehož štěp byl použit mimo jiné i k léčbě pacienta v ČR v roce 2010.

publikováno: 1. 4. 2014, v rubrice Medicína
Štítky: miminko, nemocnice, nové objevy, nové technologie, porod, těhotenství, transplantace, výzkum

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+