Únik stolice je závažný celospolečenský problém | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Únik stolice je závažný celospolečenský problém

24. 6. 2021

Fekální inkontinencí trpí až 3,5 % světové populace. Nejčastěji postihuje osoby starší šedesáti let, nevyhýbá se ale ani lidem v produktivním věku. Lidé o tomto problému nemluví, i když jim úniky stolice způsobují značné fyzické i psychické problémy, vrcholící sociální izolací. Tito lidé ale mají naději na dobrý život. Světový týden kontinence upozorňuje na tento problém a chce přimět lidi, aby se o svůj zdravotní stav podělili se svým lékařem.

Velké omenzení kontaktů

Moniku Hemalovou začaly trápit úniky stolice v poměrně mladém věku. Když únik nastal poprvé, bylo jí 39 let. Byl to pro ní šok. Případů inkontinence začalo časem přibývat. Vysoce nepříjemné situace musela paní Hemalová řešit každodenně doma, mezi přáteli i v práci. „Nebyla jsem schopna vyjít z bytu bez toho, abych alespoň třikrát před odchodem nešla na záchod a seděla tam, dokud jsem nebyla vyprázdněná. I tak jsem byla stále ve stresu, v cizím prostředí jsem propadala panice a postupně jsem se začala izolovat,“ říká.

Čeští pacienti jsou mnohdy odkázáni pouze na konzervativní léčbu. Vedle toho lékaři zpravidla naordinují léky pro úpravu charakteru stolice a četnosti vyprazdňování. V kombinaci s využíváním inkontinenčních pomůcek (tampóny, vložky, plenkové kalhotky aj.) však tato opatření jen zmírňují příznaky onemocnění. I paní Hemalová, přes všechny nesnáze, svůj problém aktivně řešila, chodila na rehabilitace a objížděla specializovaná pracoviště. Úniky stolice ale neustávaly. Pomohli ji až v Nemocnici u svaté Anny v Brně.

Existuje řešení – Sakrální neuromodulace

Unikátní terapie spočívá v implantaci malého neurostimulátoru do pánevní oblasti. „Sakrální neuromodulace spočívá v zavedení malého neurostimulátoru pod kůži v horní části hýždě. Přístroj je napojený na tenkou elektrodu, která je zavedena do oblasti křížových nervů. Tam pomocí slabých elektrických impulzů obnovuje jejich správnou aktivitu,“ popisuje MUDr. Petr Vlček z Fakultní nemocnice u svaté Anny a dodává, „v současnosti se jedná o nejefektivnější metodu léčby fekální inkontinence.“

V České republice tímto zákrokem prošlo několik desítek pacientů. Zákrok je miniinvazivní, vůči pacientovi tedy maximálně šetrný a může být proveden v lokální anestezii. Ve srovnání s jinými postupy má také mnohem lepší výsledky – uvádí se snížení počtu inkontinenčních příhod až o 95 %. „Do tří měsíců jsem podstoupila všechna potřebná vyšetření, a i když to bylo v době pandemie, mohla jsem podstoupit zákrok, který můj život vrátil opět do normálu,“ potvrzuje paní Hemalová.

Fekální inkontinence se neobjevuje jen u pokročilých ročníků, ale postihuje i lidi v aktivním věku. Mohou jí trpět i ženy v důsledku poporodních poranění. Nemoc se může rozvinout i u pacientů s neurogenními či neurologickými potížemi, jako je například pokles pánevního dna, roztroušená skleróza, diabetická neuropatie nebo demence. Je to vážný celospolečenský problém, o kterém lidé z logických důvodů nechtějí mluvit se svými blízkými, natož pak s lékaři. Světový týden kontinence má za cíl to změnit.

I když je sakrální neuromodulace ve světě naprostým standardem, u nás se příliš nevyužívá a lidé o ni neví. Terapie je tak určena pro pacienty, u kterých selhaly předchozí způsoby klasické a medikamentózní léčby. Rádi zařídíme možnost podívat se do ambulance neurostimulace, rozhovor s lékařem i pacienty, včetně ukázky této terapie a neurostimulátoru.

Více informací lze nalézt na webu: www.bezomezeni.cz.


publikováno: 24. 6. 2021, v rubrice Medicína
Štítky: nemoci, nové technologie, operace

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+