Unikátní operace aorty robotem v nemocnici Na Homolce | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Unikátní operace aorty robotem v nemocnici Na Homolce

22. 4. 2015

Jako jediné pracoviště v České republice nabízí Oddělení cévní chirurgie pražské Nemocnice Na Homolce komplexní léčbu celé aorty všemi dostupnými moderními technologiemi. Ročně tu cévní chirurgové provedou více než 200 operací pro výduť břišní a hrudní aorty, přičemž počty zákroků na břišní aortě stejně jako počty implantací cévních výztuží – stentgraftů břišní a hrudní aorty dosahují zhruba dvojnásobek ve srovnání s jinými velkými pracovišti v České republice. K upřesnění je třeba dodat, že takzvaná vzestupná aorta a oblouk aorty většinou spadá do péče kardiochirurgie.

Unikátní operace s robotem

Kromě klasických otevřených operací, laparoskopických operací nebo méně invazivních endovaskulárních zákroků (implantace stentgraftů přístupem přes cévní řečiště) poskytuje Homolka také operace s pomocí robota. „V robotické cévní chirurgii má naše pracoviště již několik let unikátní nejen národní, ale i světové postavení při řešení problematiky břišní aorty. V řešení kombinovaného postižení hrudní a břišní – tedy torakoabdominální aorty je naše oddělení na předním místě v rámci celé České republiky a výsledky v této oblasti jsou v posledních letech plně srovnatelné s předními pracovišti v Evropě i v USA,“ říká doc. MUDr. Petr Štádler, Ph.D., primář Oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce. Robotická operativa v aortální oblasti je v současnosti stále ještě považována za výjimečnou a v tomto směru má oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce ve světě skutečně mimořádné, vedoucí postavení.

Výdutě jsou často diagnostikovány náhodně

Výdutě na hrudní nebo břišní aortě vznikají kvůli geneticky dané snížené stažlivosti, neboli kontraktilitě hladkých cévních svalů, nebo kvůli produkci zánětlivých a dalších látek, jež způsobují oslabení cévní stěny. Hlavním rizikem je krvácení z prasklé výdutě, které ohrožuje pacienta na životě. Diagnostikovat výduť se daří s pomocí ultrazvuku, je možné využít i počítačovou tomografii nebo magnetickou rezonanci. Často jsou výdutě diagnostikovány náhodně při vyšetřeních kvůli jiným zdravotním problémům.

Komu hrozí výdutě?

Výduť hrudní aorty se obvykle vyskytuje u populace nad 60 let, u kuřáků, hypertoniků, u lidí s vysokými hladinami krevních tuků a s genetickými předpoklady. U mladších nemocných se uplatňují geneticky podmíněné poruchy pojivové tkáně. Výskyt výdutě hrudní aorty je u obou pohlaví přibližně stejný, vyskytuje se asi v 6 až 10 případech na 100 tisíc osob za rok.

V případě výdutě torakoabdominální (současné postižení hrudní a břišní) aorty se uvádí 10,4 případů na 100 tisíc obyvatel ročně. Střední věk pacientů se pohybuje mezi 59 až 69 roky. Častěji se tato výduť objevuje u mužů, a to dvoj až čtyřnásobně více než u žen. Studie ukazují, že riziko prasknutí torakoabdominální výdutě významně stoupá při velikosti nad 5 cm a dále se zvyšuje v závislosti na velikosti výdutě. Je-li větší než 8 cm, má výduť 80% riziko prasknutí do jednoho roku od doby, kdy byla diagnostikována.

Výduť břišní aorty se vyskytuje tři až sedmkrát častěji ve srovnání s výdutí torakoabdominální. Trpí jí pět procent mužů nad 60 let, prudký nárůst počtu pacientů je po 55 roce. U žen se výduť břišní aorty objevuje se nejvíce až po 70. narozeninách.

Kdy na operaci?

„Každému pacientovi nabízíme na základě anatomického nálezu, přidružených chorob a předoperačního vyšetření nejvhodnější typ zákroku. Každý typ operace má samozřejmě svoje výhody a nevýhody,“ uvádí docent Štádler. Indikace k operaci je dána jednak velikostí výdutě a jednak stupněm operačního rizika. Průměr aorty nad 55 mm v břišním úseku a nad 60 mm v hrudním úseku je určen k preventivnímu chirurgickému zákroku. V případech vrozených poruch pojivové tkáně (Marfanův, Ehlers-Danlosův syndrom atd.) se indikační kritéria zpřísňují zhruba o 10 mm pro obě části aorty.

Léčba na specializovaném pracovišti

Jak dodává docent Štádler, v posledních letech se daří díky větší dostupnosti různých vyšetření lépe zachytit pacienty s výdutěmi aorty, a to je i hlavní důvod nárůstu těchto operací. Na zvyšujícím se počtu ošetřených nemocných má podíl i lepší osvěta a více možností dopravit pacienta do zdravotnického zařízení, které se danou problematikou zabývá. Jedná se totiž o onemocnění vyžadující léčbu na specializovaném pracovišti. Včasná operace zabrání nejhorší možné komplikaci a to je prasknutí výdutě aorty.


publikováno: 22. 4. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: cévy a žíly, klinika, nemoci, nemocnice, operace, prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+