VFN Praha startuje kampaň na preventivní prohlídky | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

VFN Praha startuje kampaň na preventivní prohlídky

27. 2. 2023

V pražské Všeobecné fakultní nemocnici startuje nový projekt pod názvem Rok prevence VFN. Jeho cílem je motivovat veřejnost k větší péči o zdraví a k návštěvám preventivních prohlídek. Na úplném pochopení smyslu prevence je třeba ještě zapracovat. Češi totiž stále nevyužívají všechny možnosti, na které mají nárok. Včasný záchyt obtíží přitom dokáže předejít řadě pozdějších zdravotních komplikací a zachránit nebo prodloužit život.

Prozkoumejte své zdraví prostřednictvím jednoduchého dotazníku

Dotazník, který celý projekt odstartuje, vybízí zájemce, aby si otestovali, zda dělají vše, co dnešní medicína nabízí pro prevenci nádorových onemocnění. Na jeho vzniku se podíleli odborníci z několika klinik VFN, mezi nimiž je gynekologicko-porodnická klinika, onkologická klinika, dermatovenero­logická klinika, klinika adiktologie, IV. Interní klinika – gastroenterologie a hepatologie, I. klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, stomatologická a oční klinika a mnohé další. Jejich odborní garanti budou průvodci celým Rokem prevence.

Po vyplnění odpovědí v pilotním dotazníku program dokáže vygenerovat doporučení pro preventivní vyšetření, která je třeba podstoupit na základě rizikových faktorů. Dotazník je anonymní, pro vyplnění je důležité jen pohlaví a věk. Všeobecná fakultní nemocnice využije získaná anonymní data pro zlepšení poskytované péče.

Dotazník najdete ZDE

Návštěvy preventivních prohlídek by měly být součástí zdravého způsobu života, díky kterému lze předejít mnoha závažným onemocněním a cítit se dobře fyzicky i psychicky. I přes výzvy praktiků a dalších ošetřujících lékařů Češi stále ještě plně nevyužívají možnost absolvovat všechny dostupné preventivní prohlídky, na které mají ze zákona nárok. Stejně tak oddalují rozhodnutí, že podstoupí onkologický screening. Důvodem je i fakt, že mnozí přesně nevědí, co vše jim preventivní programy nabízejí. Navíc jim v mnoha případech chybí navigace podle jejich rodinné anamnézy a aktuálního zdravotního stavu. V tom by jim měl právě pomoci projekt Rok prevence VFN.

Objednejte se na prevenci

„Objednat se na preventivní vyšetření a absolvovat ho během pár minut je nesrovnatelně jednodušší než podstoupit v budoucnu jakoukoliv léčbu, která může být v některých případech i doživotní. Včasný záchyt obtíží dokáže předejít řadě pozdějších komplikací a zachránit nebo prodloužit život. Naše nemocnice proto připravila na celý rok preventivní kampaň, prostřednictvím které zájemcům pomůžeme se v preventivních prohlídkách orientovat,“ uvedla tisková mluvčí VFN Mgr. Marie Heřmánková s tím, že se projekt zaměří například na screening nádorů prsu, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku, plic, na melanomy, rakovinu varlat a prostaty, ledviny, játra, vliv alkoholu, kouření a obezity na zdraví, péči o srdce a cévy, vyšetření u stomatologa, gynekologa, na očním oddělení a také budou zahrnuty běžné preventivní kontroly u praktického lékaře.


publikováno: 27. 2. 2023, v rubrice Medicína
Štítky: prevence

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+