Víte, jak pečovat o ústa miminka před prvním zoubkem? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Víte, jak pečovat o ústa miminka před prvním zoubkem?

29. 6. 2012

Ústní dutina dítěte je při narození bez mikroorganismů. Naproti tomu u matky, obzvlášť pokud nemá ošetřené zuby a dásně a sama si chrup nečistí, je naopak mikroorganismů plná. K jejich přenosu dochází prostřednictvím sliny při polibku či po olíznutí dudlíku a lžičky. A to není dobře! Protože se pak zvyšuje riziko vzniku zubního kazu mléčných zubů, když je ústní dutina dítěte infikována časně. Proto velmi záleží na tom, aby si maminka ještě během těhotenství našla čas na vlastní ošetření chrupu a pečlivě se starala o hygienu dutiny ústní. Péčí o sebe chrání i své dítě. Více se dozvíte od MUDr. Jiřího Pekárka, majitele Domu zubní péče o dítě a rodinu v Praze a bývalého prezidenta České stomatologické komory.

Jaké nemoci může mít miminko v ústech?

  • V ústní dutině dítěte se někdy vyskytují i další nálezy a choroby. Maminky si například mohou všimnout drobných bělavých útvarů na horní dásni a na patře. Nazývají se Epsteinovy perly a obvykle mizí do 1 áž 3 měsíců po narození.
  • Krátce po porodu se někdy v ústech novorozence objeví jeden či více zoubků. Jedná se o nadpočetné zuby, ale lze je zaměnit s předčasně prořezaným dočasným zubem.
  • Jiným útvarem je neškodný růžový tumorek se stopkou, epulis congenita, který bývá na dásni, častěji se vyskytuje u dívek.
  • Těsně před prořezáním prvních zoubků se může objevit oblé modravé vyklenutí nad korunkou zoubku, která je ještě v dásni.
  • Miminka někdy trápí zkrácená jazyková uzdička, či dokonce přirostlý jazýček. Uzdička se chirurgicky odstraňuje jen tehdy, když se dítě dobře nepřisaje k prsu a neprospívá.

Moučnivka může ohrozit bradavky kojící maminky

U některých novorozenců, zvláště nedonošených a s nízkou porodní hmotností, se můžeme setkat s kvasinkovou infekcí na sliznici dutiny ústní. Nejčastějším kvasinkovým onemocněním je soor neboli moučnivka. Objevuje se několik dní po porodu v podobě viditelných, mléčně bílých povláčků a nepůsobí dítěti žádné zvláštní potíže. Onemocnění není závažné a dá se snadno léčit. Při kojení ale mohou být infikovány bradavky, což může způsobovat recidivu. V případě jakéhokoliv podezřelého nálezu je nezbytné navštívit zubního lékaře nebo pediatra. Posouzení stavu a léčba patří vždy do rukou lékaře.


publikováno: 29. 6. 2012, v rubrice Medicína
Štítky: dítě, miminko, prevence, ústa, zuby

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+