Vržou vám klouby? | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Vržou vám klouby?

26. 5. 2009

Bolí vás kolena nebo kyčle? Zřejmě se už opotřebovaly a postihla vás artróza. Nevyhne se jí téměř nikdo od padesáti let výš, ale někoho trápí už od 20 let. Víte, co na ni platí? Pokud ne, začtěte se do následujících řádek a začněte něco pro své klouby dělat.

Co je osteoartróza?

Většina lidí používá spíše název artróza. Jedná se o degenerativní proces opotřebování kloubů postihující nejprve chrupavku, která postupně mizí a rozpadá se. Kost na to časem reaguje tvorbou výrůstků na okraji kloubních ploch. Kloub bolí, sníží se jeho pohyblivost a může dojít k zánětu. Objevuje se hlavně na velkých kloubech, ale ani malé nejsou výjimkou (kolena, kyčle, páteř, ramena a lokty). Artróza je považována za civilizační chorobu úzce související se současným nezdravým stylem života, jako je špatná životospráva. Podepisuje se na ní sedavé zaměstnání, málo pohybu od dětství, ale i kouření. Za jeden z hlavních rizikových faktorů je považována nadváha a obezita, kdy jsou nadměrně zatěžovány především kolenní klouby. S každým kilogramem navíc se rychleji opotřebovávají. Vliv na vznik nemoci mají ale i dědičné dispozice, hormony (výskyt nemoci stoupá v menopauze) či nadměrné a nepřirozené zatěžování kloubů například u vrcholových sportovců nebo v určitých profesích. Negativní roli sehrávají i záněty (revmatismus) a zlomeniny i vrozený vadný tvar kloubu. Při metabolických poruchách, jako je dna, zase poškozují klouby krystaly kyseliny močové, které se do nich ukládají.

Je to ona?

Když si přiložíte dlaň na nemocný kolenní kloub a zahýbete s ní, ucítíte jakési vrzání, odborně nazývané drásoty. Bolest, která patří mezi hlavní příznaky, se projevuje při pohybu a pozvolna léty sílí. Postižená kolena se ozývají nejčastěji při chůzi z kopce nebo ze schodů. Typická je tzv. startovací bolest při změně polohy. Dalším příznakem onemocnění je ztuhlost po delší době nečinnosti, třeba ráno. Ta obvykle do půl hodiny vymizí. Po několika letech rozvoje artrózy dochází ke vbočení či vybočení kloubu, což může způsobit jeho viklání a vratkost. Nemocný se pak nemusí udržet na nohách. Postižená ruka zase neudrží hrnek.

Jak zmírnit bolest?

Ke zmírnění bolesti lze použit teplo i chlad. Pomohou vám teplé suché, případně vlhké zábaly, teplé koupele, zábaly z rašeliny nebo bahna. Parafinové zábaly se aplikují na bolestivé klouby bez otoku a zvýšené teploty. Využívá se ale i kryoterapie, léčba chladem. A to při zánětu kloubu. K chlazení Teplý kloub ochladí speciální sáčky obsahující hmotu udržující dlouho potřebnou teplotu. Uchovávají se v mrazáku. Použít je lze až když jsou dostatečně studené. Než namražený sáček zabalte ho do látkového obalu (žínky), jinak byste si mohla způsobit omrzliny. Sáčky se přikládají 3 až 4krát denně na 15 minut. Když nemáte k dispozici kryosáčky, lze použít sáček s mraženým hráškem.

Můžu jíst všechno?

Snažte se živit zdravě, protože tak můžete zpomalit artrotické procesy. Omezte příjem tučných a sladkých potravin.Jezte dostatek ovoce a zeleniny, luštěniny, jáhly, pohanku, fazole. Vhodné jsou také ryby a drůbeží maso.Ostatní maso a vejce by se měly na vašem jídelníčku objevit jen jednou týdně. Vaše strava by měla obsahovat především dostatek vitaminů C, E, D, kolagenních peptidů a aminokyselin stimulujících tvorbu kolagenu, který je základní stavební látkou mezibuněčné hmoty pojivových tkání. Důležité jsou i nenasycené mastné kyseliny, kyselina linolová a linolenová, které se nacházejí v rostlinných olejích lisovaných za studena, lískových oříšcích, mandlích, slunečnicových, sezamových a lněných semínkách.Výborná je čeka (kávovina KARO). Dodávejte tělu dostatek tekutin, vypijte alespoň 1,5 l neperlivé vody denně s nízkým obsahem minerálů.

Jak zmírnit postup nemoci?

Existuje několik způsobů, jak ji přibrzdit a zmírnit její symptomy.V po­čátečních stádiích je vhodná akupunktura (hlavně k potlačení zánětu a bolesti), elektroléčba, laseroterapie, magnetoperapie ale i další postupy jako masáže, manuální terapie, rehabilitační tělocvik. Pro posilování svalstva a vaziva se doporučuje pravidelný pohyb, především plavání, krátké vycházky a jízda na kole. Mezi možné pomůcky patří i různé ortézy, berle atd. Naopak farmakologická léčba se soustřeďuje především na potlačení bolesti a výživu kloubů. Bolest potlačí analgetika v tabletách či chladivé a hřejivé gely a masti. V pokročilejším stadiu pak nesteroidní antirevmatika mající ale vedlejší účinky. Velmi často se používají tzv. opichy kloubů, jejichž nevýhodou je krátkodobý efekt (zhruba 4 týdny). Jednou z možností, jak si pomoci, je užívání tzv. chondroprotektiv.

Pomohou potravinové doplňky?

Ano, pokud není již artróza v pokročilém stádiu. Nejvhodnější jsou samozřejmě pro prevenci, ale zabírají i u lehčích a středních bolestí kloubů. Chrupavku dobře vyživují a regenerují přípravky s obsahem glukosamin sulfátu (denně 1500 mg) a chondroitin sulfátu (denně 1200 mg). Ty by se měly užívat ve dvou až tříměsíční kúře dvakrát ročně. Ideální je pak v pauze brát po dva měsíce ještě přípravek pečující o zdraví kloubní tekutiny, která je zdrojem živin pro chrupavku, slouží jako mazivo a chrání ji před poškozením.


publikováno: 26. 5. 2009, v rubrice Medicína
Štítky: nemoci

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+