VZP nabízí dětem zdarma očkování proti žloutence typu A | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

VZP nabízí dětem zdarma očkování proti žloutence typu A

28. 7. 2015

Prudkému nárůstu případů žloutenky typu A, o kterém VZP informovala v minulých týdnech, se nyní nejsilnější tuzemská zdravotní pojišťovna rozhodla pomoci čelit posílením svých preventivních aktivit. Zatímco doposud nabízela všem klientům na očkování příspěvek až 500 Kč, nově ho dětem ve věku od 2 do 4 let zaplatí celé. Právě předškoláci patří v době nástupu do prvních dětských kolektivů k nejohroženějším skupinám. S nadsázkou je možné říci, že VZP přichází s rozšířením nabídky prevence jako s dárkem k Světovému dni hepatitidy, který připadá na úterý 28. července.

Využijte finanční příspěvek

Nový speciální očkovací program proti žloutence typu A, který odstartuje od 1. srpna a potrvá do 30. listopadu, umožní prvním 10 tisícům zájemců získat příspěvek až 1 000 korun na očkování dětí, kterým už byly dva roky a ještě neměly 4. narozeniny. To by mělo stačit jak na nákup vakcíny, tak na její aplikaci. Příspěvek se vztahuje na očkovací látku HAVRIX 720 Junior monodose. Podrobnosti o tom, co je třeba udělat před vlastním očkováním i po něm, aby bylo možné čerpat nový příspěvek, najdete zde.

Důležitá hygiena

Základní zásadou, jak se vyhnout žloutence typu A, je důsledné dodržování hygienických návyků. To je však právě u malých dětí, které navíc např. s nástupem do školky ztratí celodenní dohled rodičů, často velice obtížné zajistit. Nejúčinnější ochranou je proto očkování. To ovšem není zařazeno do povinného očkovacího kalendáře a je tedy na každém, zda se pro ně rozhodne.

Infekční žloutenka typu A je nakažlivé virové onemocnění jater, které bývá někdy označováno jako „nemoc špinavých rukou“. Děti představují rizikovou skupinu kvůli jejich návykům a chování, které zvyšuje pravděpodobnost přenosu viru. Ten může přežívat na hračkách, pískovištích či madlech MHD až několik dní. Uhlídat dítě, aby si nestrkalo špinavé ruce do pusy, leckdy není v silách rodičů, natož personálu mateřských škol.

Nemoc není možné přímo léčit žádnými léky, obvykle je nutná hospitalizace nakaženého dítěte na infekčním oddělení, po které následuje několikaměsíční rekonvalescence spočívající v jaterní dietě a omezení fyzické aktivity.


publikováno: 28. 7. 2015, v rubrice Medicína
Štítky: bezpečný, dítě, hepatitida, hygiena, očkování, šetříme peníze, školka

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+