Ženy se zvýšeným rizikem vzniku nádorového onemocnění prsu jsou sledovány | Medicína | Trendy zdraví

Hlavní strana » Medicína » Článek

Ženy se zvýšeným rizikem vzniku nádorového onemocnění prsu jsou sledovány

20. 5. 2013

Onemocnění zhoubným nádorem prsu je jedno z nejčastějších zhoubných onemocnění vůbec. V naší populaci jím onemocní asi každá devátá žena a z takto postižených na něj přibližně každá třetí zemře. Pozor, rakovina prsu se týká i mužské populace. Na 100 zhoubných nádorů žen připadá přibližně 1 zhoubné onemocnění prsu u mužů! Obecně platí, že čím dříve je onemocnění zjištěno, tím větší má žena naději na vyléčení. Vzhledem k místu vzniku a současným technickým možnostem je šance na časný záchyt zhoubného nádoru prsu v porovnání s některými jinými nádory relativně velmi vysoká. Přiměřeně vysoká je pak i šance na úplné vyléčení. Více MUDr. Karel Rauš, senologie a chirurgie prsu Centrum pro nemoci prsu.

MUDr. Karel Rauš

MUDr. Karel Rauš

Preventivní mamografické vyšetření

K časnému záchytu přispívá nejen zavedený systém tzv. screeningu, tedy plošného aktivního vyhledávání časných stadií nádorů prsu pomocí preventivního mamografického vyšetření (to se v určitých případech doplňuje vyšetřením ultrazvukovým, magnetickou rezonancí, případně dalšími metodami), ale i vytipování žen se zvýšeným rizikem vzniku nádorového onemocnění prsu a jejich pravidelné sledování.

Riziko vzniku zhoubného nádoru prsu se týká všech žen

Nicméně ženy, u jejichž příbuzných se toto onemocnění nebo onemocnění jiným zhoubným nádorem (hlavně vaječníku, tlustého střeva, prostaty, atd.) vyskytlo, mají toto riziko, že se u nich nádor prsu někdy v průběhu života také objeví, různě zvýšené. Každá žena, nejen ta, která se cítí z různého důvodu ohrožena zvýšeným rizikem vzniku nádoru prsu (např. ví, že jím onemocněl někdo z jejích příbuzných), má možnost navštívit pracoviště, které se na časnou diagnostiku a léčbu prsních onemocnění specializuje. Lékař na základě pohovoru zhodnotí její riziko a případně ženu odešle na specializovanou genetickou konzultaci, kde je míra rizika přesně vypočítána. V odůvodněných případech pak genetik ženě doporučí odběr krve k vyšetření dědičného rizika – tedy genů BRCA 1,2, jejichž mutace (nežádoucí změny) způsobují svým nosičkám / nosičům zvýšené celoživotní riziko vzniku různých zhoubných nemocí (hlavně karcinomu prsu a vaječníku).

Dlouhodobého sledování

Podle stupně rizika (mírné/střední/vy­soké) potom lékař, který ženu na genetickou konzultaci odeslal, stanoví režim dlouhodobého sledování ženy. To se týká zejména žen s rizikem vyšším než 20 %, kde sledování zahrnuje jak pravidelné klinické vyšetření (pohledem a pohmatem), tak vyšetření příslušnou zobrazovací metodou (mamografie, ultrazvuk, magnetická rezonance, případně další). Ženám, které nesplní přísná kritéria pro provedení nákladného genetického vyšetření (DNA analýzy) hrazeného zdravotními pojišťovnami, je možné nabídnout zkrácenou variantu tohoto testu s přibližně 50% záchytností mutací. Toto vyšetření žena hradí sama. Jeho cena je však nesrovnatelně nižší (cca 1 200 Kč).

Genetická analýza se provádí jednou

Je třeba zdůraznit, že míra rizika se v průběhu času může měnit v závislosti na nově zjištěných onemocněních jak u ženy samotné, tak u jejích příbuzných, a proto se nelze spolehnout na jednorázovou návštěvu lékaře. Časem se tedy může změnit i indikace ke genetické analýze (BRCA 1,2 viz výše). Samotná genetická analýza (BRCA 1, 2) se provádí pouze jednou a její výsledek má trvalou platnost. Dnes je známo, že i při negativním výsledku genetického testu zůstává riziko vzniku zhoubného nádoru prsu u testovaných žen přibližně dvojnásobně zvýšené oproti běžnému populačnímu riziku. To znamená, že i ženy, u kterých bylo vyloučeno dědičné riziko, by měly být sledovány v režimu platném pro odpovídající stupeň zvýšení rizika.

www.pcls.cz


publikováno: 20. 5. 2013, v rubrice Medicína
Štítky: prevence, prsa, rakovina

Další články v rubrice Medicína:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+