Jak se starat o řezané květiny | Poradna | Trendy zdraví


Poradna


↑ skryj ↑

Jak se starat o řezané květiny

Otázka:

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak mohu co nejdéle uchovat květiny ve váze ? Simona Z.

Odpověď:

Trvanlivost řezaných květin je daná v první řadě čerstvostí. Nevhodné je uchovávat řezané květiny v blízkosti ovoce, protože uvolňující se etylén výrazně zkracuje jejich životnost. Dále řezané květiny neumisťujeme do průvanu a nebo na úpal. Je nutná i dobrá dezinfekce nádob např. Savem. Pro řezané květiny je ideální destilovaná voda, ale když její použití není reálné, tak je vhodné vodu alespoň převařit – odstraní se z vody chlór a fluor. Samozřejmě je ideální používat profesionální přípravky s výživou – např. Chrysal, Oasis, kde jsou ve vhodném poměru jak cukry, tak i antimikrobiální látky. Jestliže takovou možnost nemáme, tak k dezinfekci nebo okyselení můžeme použít např. Septonex, kyselinu citrónovou, v množství cca na špičku nože do vázy.

Květiny seřezáváme vždy ostrým nožem, to je pro trvanlivost důležité. Obnovovací řez provádíme při každé výměně vody.

Cibuloviny –  především narcisy tvoří na řezných ranách šlem, který je pro ostatní rostliny škodlivý, a proto se nedoporučuje kombinovat narcisy s jinými květinami ve váze. Jestliže je to nezbytně nutné, tak necháme narcisy alespoň 24 hodin samostatně ve váze a pak je bez obnovovacího řezu dáme do společné nádoby s jinými květinami.

Růže je citlivá na vadnutí, které může být způsobeno nečistotami ve vodě, vysokými teplotami nad 27 stupňů C. Růže vkládáme do vázy teprve po odstranění listů, které by urychlovaly znečištění vody. Důležitý je ostrý, obnovovací šikmý řez a čistá voda.

Kamila Vlasáková zahradnická škola Mělník
Zde můžete vložit vaši konkrétní otázku.
Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+