Co potřebuje novorozenec? | Poradna | Trendy zdraví


Poradna


↑ skryj ↑

Co potřebuje novorozenec?

Otázka:

Dobrý den, před několika dny jsem se vrátila z porodnice a chtěla jsem se zeptat, jaký by měl být denní režim kojence. Jak často a na jak dlouho s ním mám v těchto zimních dnech chodit ven a zda i při smogu? Je nutné ještě ke kojení přidávat miminku tekutiny a jaké jsou nejvhodnější? Slávka R.

Odpověď:

Dobrý den, po příchodu z porodnice zvykejte dítě v zimních měsících na vzduch postupně podle venkovní teploty – nejlépe při větrání (dítě musíte přiměřeně zabalit). Asi po pěti dnech můžete na hodinovou procházku a následně pobyt venku v závislosti na venkovní teplotě a počasí navyšujte (opět lze využít balkonu, terasy, zahrady – ale dítě neustále kontrolujte). V zimě je nejvhodnější doba k pobytu venku mezi 11. a 14. hodinou. V sychravém smogovém počasí nechoďte ven vůbec, ale doma často a krátce větrejte. Samotná mlha při procházce škodlivá není, právě naopak. Pokud je venkovní teplota nižší než –5 °C, ven nechoďte – to platí i pro malé kojence do 3 měsíců věku.

Co se týká potřeby tekutin, mateřské mléko nemusí malému dítěti k ukojení žízně stačit. Děti mají proti dospělým relativně vyšší potřebu tekutin, a proto je zajištění vhodného a pravidelného pitného režimu velmi důležité. Kojené dítě má vypít asi 150 ml tekutin na kg hmotnosti. Traduje se, že kojené děti získávají dostatečné množství tekutin z mateřského mléka. Potřeba tekutin je u každého individuální. Rodiče by nemělo překvapit, když má jeho potomek v horkém letním dnu žízeň. Další výjimky můžou nastat při ztrátě chuti k jídlu, při přílišném navlékání, pocení nebo při průjmovém onemocnění a zvracení. Kojenci je kromě mateřského mléka potřeba doplňovat tekutiny od šestého měsíce věku. Nejvhodnější je kojenecká voda. Mezi ty nejkvalitnější a s dlouhou tradicí patří značka Lucka.

MUDr. Kateřina Konopásková, pediatr
Zde můžete vložit vaši konkrétní otázku.
Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+