Akupunktura působí na bolesti, pomáhá hubnou i při odvykání kouření | Přírodní léčba | Trendy zdraví


Akupunktura působí na bolesti, pomáhá hubnou i při odvykání kouření

4. 9. 2013

Před bezmála čtyřmi a půl tisíci lety stáli čínští vládci před podobným problémem, jakému v současné době čelíme my. Ačkoliv nadužíváme léky, počet nemocných neklesá. Léčba pomocí medikamentů dnes dominuje západnímu pojetí medicíny, přitom ale existuje mnoho alternativ. Jednou z nich je akupunktura. Jak tato unikátní metoda funguje vám objasní MUDr. Vladimír Danda, primář chirurgického oddělení nemocnice Mediterra Sedlčany, který působí i na Klinice Zámeček Malvazinky.

Harmonizace organizmu

Akupunktura je lékařská disciplína vycházející z tradiční čínské medicíny. Její princip spočívá ve stimulaci přesně určených bodů na povrchu těla – aktivních bodů – pomocí speciálních jehel. Tímto způsobem lékař působí na regulační subsystémy organismu a obnovuje humorální (látkovou), vegetativní a energetickou rovnováhu. Akupunktura je terapie tzv. „harmonizace“. V organismu vyprovokuje reakce, které jsou mu vlastní a navozují v něm harmonickou rovnováhu. Akupunktura se využívá nejen k léčbě, ale také k diagnostice a prevenci zejména funkčních chorob organismu, alergií, psychosomatických onemocnění, návykových chorob, bolestných stavů nebo poruch imunity a motorických funkcí.

Akupunktura umožňuje

  • Blokovat bolesti na úrovni centrální nervové soustavy
  • Upravovat narušené regulace vnitřních orgánů a jejich funkcí
  • Zlepšovat narušené motorické funkce

Jehly se zavádějí do aktivních bodů

Název akupunktura vychází ze dvou latinských slov: acus – jehla a pungo – nabodnout, napíchnout. Čínsky se nazývá čen-tiou (kov – oheň), což znamená, že aktivní body je možné dráždit dvěma hlavními způsoby – buďto jehlami nebo nahříváním tzv. aktivních bodů (tzv. moxování). Jehly se zavádějí různě hluboko do kůže nemocných do aktivních bodů, které leží na určitých drahách nebo jsou uloženy v tzv. mikrosystémech na kůži ale i například na sliznicích. Proto akupunkturu dělíme na celotělovou (tělesnou), kde jsou aktivní body uloženy na jednotlivých drahách a mají vztah pouze k určitým orgánům, případně lokalitám, kterými procházejí a akupunkturu mikrosystémů, což jsou energetické systémy, které zobrazují nejrůznější orgány těla na velmi malé ploše (např. ucho, prsty rukou a nohou).

Kde ji nejprve začali používat?

Ačkoliv je akupunktura již tradičně spojena s Čínou, vznikla v oblasti Tibetu v době asi 8 tisíc let př. n. l. Zde se nejprve používaly drobné podlouhlé kamínky k dráždění aktivních bodů. Odtud se postupně rozšířila do jižní Číny, Indie, Vietnamu a dále do celé východní Asie. Zpočátku se ošetřovaly pouze přímo bolestivé body, a to buď třením, nebo aplikováním jehel (nejdříve kostěných, posléze kovových). Teprve později došlo k napichování bodů vzdálených od bolestivého místa. Největšího rozvoje dosáhla akupunktura v 7. století, kdy byla v Číně uznána jako samostatný léčitelský obor. Až v nedávné historii se ale rozšířila do celého světa.

Moderní medicína a výzkumy totiž dokazují, že stojí na racionálních základech. Na povrchu člověka byly vědecky potvrzeny body, které jsou propojeny s určitými orgány a funkcemi organismu a jejich stimulací (vpichem, ultrazvukem, elektřinou) můžeme na postižené místo, nebo na celý organismus, působit.

Postupně se akupunktura rozšířila přes Rusko do Evropy a s čínskou migrací i dále do světa. V druhé polovině 20. st. došlo k objevení dalších mikrosystémů, např. Su-jok terapie a dále k detailnějšímu prozkoumání původních mikrosytsémů, např. mikrosytsému ucha lékařem Nogierem ve Francii.

Co akupunktury léčí?

V tradiční čínské medicíně se akupunkturou léčila jakákoliv bolest, ať už lokálního, nebo celostního charakteru. Moderní medicína tuto metodu využívá také při alergiích, poruchách imunity nebo motorických funkcí, při hubnutí, odvykání kouření, ale také například při léčbě koktavosti nebo nespavosti. Výhodou této metody je také to, že ve většině případů je možno ji použít u pacientů již od 14 let a má jen velmi málo kontraindikací.

Jak je účinná?

Stejně jako v klasické moderní medicíně je i u akupunktury reakce na léčbu individuální. Podle zkušeností lékařů na ni ale 90 % pacientů reaguje dobře. Menší účinnost je u mladých lidí přibližně do 16. roku jejich věku. Je to dáno tím, že energetické systémy u mladších lidí ještě nejsou dostatečně vyvinuty, při působení na jednotlivé akupunkturní body proto reagují hůře. U dětí se preferuje spíše akupresura než aplikace jehel.

Akupunktura bývá velmi účinná například v boji proti migréně, kdy ulevuje od silných bolestí hlavy a krční páteře. Efektivně ale také pomáhá od bolesti zad, kloubů, končetin a tlumí také menstruační bolesti.

Počet jednotlivých sezení a jejich délka závisí zejména na charakteru zdravotních obtíží. Délka léčby se může pohybovat od několika dnů (u náhlých a krátkodobých potíží se efekt dostaví i za 1 den) až po několik týdnů (např. u chronických onemocnění se může léčba protáhnout až na 6 týdnů, nebo 8 – 10 sezení).

Víte, že…

• Akupunktura byla vědeckou radou ČLK uznána za funkční odbornost v roce 1997.

• Výzkumy prokázaly, že akupunkturní body na kůži se vyznačují větší elektrickou vodivostí, než jejich okolí.

• Rozmístění aktivních bodů na těle je velmi individuální. Při stejné indikaci může mít každý pacient jiné.

• Akupunkturní jehla má přibližně stejnou tloušťku, jako dva lidské vlasy.

Více se dozvíte na stránkách MUDr. Vladimíra Dandy http://www.aku­punkturadanda­.moxo.cz/

  • Dotazy vám zodpoví MUDr. Vladimír Danda i pokud je zašlete do poradny webu Trendy zdraví

publikováno: 4. 9. 2013, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: akupunktura, alergie, bolest, ekzém, hubnutí, léčba, nemoci, ozdravné kúry, rehabilitace

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+