Astaxanthin – tajemný pigment. Jaké má účinky a využití? | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Astaxanthin – tajemný pigment. Jaké má účinky a využití?

9. 6. 2023

Astaxanthin je látka, která se nachází v některých druzích řas, jako je Haematococcus pluvialis a řadě mořských organismů, krevet, krabů, humrů, lososů nebo pstruhů, pro které jsou vodní řasy potravou. Nejsilnější koncentrace Astaxanthinu se nalézá právě v řase Haematococcus pluvialis, ze které se nejčastěji extrahuje. Díky tomuto antioxidantu dokáže přežít v náročných podmínkách.

Pozitivní účinky na lidské zdraví

Řasy se nejprve sklíidí, suší a poté se extrahují pomocí různých metod. Extrahovaný astaxanthin se pak používá jako přísada v potravinových doplňcích nebo v kosmetickém průmyslu pro výrobu krémů a dalších produktů pro péči o pleť.

„Tento přírodní karotenoid je známý pro své pozitivní vlastností na lidské zdraví. Astaxanthin má protizánětlivé a antioxidační účinky. Chrání tělo před oxidativním stresem a poškozením buněk způsobeným volnými radikály“. Říká Dušan Sedláček vedoucí vývoje ve společnosti Aveflor, která se v současnosti zabývá novou technologií získávání vysoce koncentrovaného astaxanthinu vhodného pro další zpracování v léčivých přípravcích, kosmetice případně v potravinových doplňcích.

Zlepšuje zdraví kůže – Astaxanthin může přispět ke zdravější pokožce a předcházet vzniku různých kožních problémů, jako jsou akné, ekzémy a psoriáza. Je schopný redukovat záněty a zlepšovat hydrataci a elasticitu kůže. Díky svým výrazným antioxidačním schopnostem chrání buňky pokožky před poškozením volnými radikály způsobenými slunečním zářením a znečištěním životního prostředí. Tím napomáhá snížení pigmentových skvrn, vrásek a dalších příznaků stárnutí pokožky.

Podporuje zdravé stárnutí – může pomoci v boji s negativními dopady stárnutí. Jednou z příčin procesu stárnutí jsou oxidativní stres a chronická zánětlivá onemocnění. Podle některých studií může astaxanthin pomoci při prevenci kognitivního úpadku, zlepšit paměť a podpořit celkovou kvalitu života.

Zlepšuje zdraví srdce a podporuje imunitu – má schopnost snižovat hladinu triglyceridů a zvyšovat hladiny HDL riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou infarkt myokardu, mrtvice nebo ateroskleróza. Studie prokázaly, že astaxanthin může zvýšit produkci bílých krvinek, které bojují proti infekcím.

Podporuje zdraví očí – může pomoci chránit oči před škodlivými účinky UV záření a oxidačního stresu, předcházet zrakovým problémům spojeným s věkem, jako je degenerace sítnice a makulární degenerace.

Zlepšuje sportovní výkon – může zlepšit výkon při tréninku a sportu tím, že snižuje svalovou únavu a záněty. Tím, že snižuje stresové poškození buněk a tkání, podporuje astaxanthin rychlejší regeneraci a minimalizuje svalové bolesti.


publikováno: 9. 6. 2023, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: anti-aging, antioxidanty, cvičení, cholesterol, oči, péče o pleť, sportovci, srdce a cévy, svaly, zrak

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+