Barevná terapie | Přírodní léčba | Trendy zdraví

Barevná terapie

30. 1. 2012

Užívání barev a světla vyrovnává a zvyšuje energii, dokáže uvést mysl i ducha do uvolněného a harmonického stavu. Barva je čistá vibrace a může zvyšovat nebo snižovat naši energii. Od barev nelze očekávat, že nahradí při každém zdravotním problému konvenční lékařskou péči, ale pokud potřebujete dodat tělu a mysli novou energii a zejména rovnováhu, potom jsou barevné filtry velmi účinné. Několik vědců a lékařů si před mnoha lety povšimlo obrovského potenciálu barev a vytvořilo základní prvky chromoterapie.

Stimulace čaker

Teorie čaker je založená na hypotéze, že energie v našem těle rovnoměrně koluje. V sedmi částech těla se koncentrace energie konstantně pohybuje ve spirále. Těchto sedm částí je označováno jako čakry. Čakra je slovo původem ze Sanskrtu a znamená „kruh“.

Barevná terapie

Pracuje se 7 hlavními čakrami, které představují energetická centra uložená v lidském těle. Každá čakra je pulzujícím vírem energie. Jsou to naše barevné baterky: jsou-li plně nabité, nacházíme se ve stavu rovnováhy, zdraví a pohody. Pokud je některá z nich vybitá (prázdná), celý náš systém trpí. Cílem je udržovat „čakrální baterky“ plné.

Frekvence, která se vztahuje ke každé barvě spektra, odpovídá frekvenci energie každé ze 7 hlavních čaker a frekvenci orgánů, svalů a kostí nacházejících se ve stejné oblasti jako čakra. Oranžová se například vztahuje k sakrální čakře – k vaječníkům, varlatům, ledvinám, pánvi, slezině, střevům a ke spodní části zad. Čakry jsou rovněž spojené s endokrinními žlázami, které produkují hormony. Barvu můžete použít k aktivaci celého systému nebo k aktivaci jen konkrétní čakry. Mají silný vliv na fyzickou i duševní stránku každé lidské bytosti.

Červená

Aktivizuje, dodává vitalitu, dynamiku a výraz; uvolňuje energii zadržovanou uvnitř organismu; přináší nové impulsy tělesným pochodům, které jsou zpomalené a oslabené; posiluje smysly.

Oranžová

Napomáhá k uzdravení, oživuje, má hřejivé účinky, stimuluje; působí citlivěji než červená, protože energii dodává postupně; harmonizuje zpomalené tělesné pochody; dodává dobrou náladu a povzbuzuje mysl. Např. oranžová zeď v jídelně podpoří rodinnou sounáležitost, připomíná oranžové východy a západy slunce. Zahřívá, stimuluje, uvolňuje křečovité stažení kosterního nebo hladkého svalstva.

Žlutá

Je barvou rozumu a vnímání. Je to barva osobnosti a ega. Z psychologického hlediska je vhodná pro sklíčené a melancholické stavy. Žlutá je barva jasného myšlení, objektivity, bystrosti, důvěry, osobního kouzla. Obchodníkům se například doporučuje, aby nosili žlutou kravatu pro zdůraznění sebevědomí.

Zelená

Dodává rovnováhu; působí relaxačně, je známá svými zklidňujícími účinky; udržuje tělesnou i duševní energii; svou dynamickou rovnováhou přináší úlevu při napětíi bolesti; navozuje pocity celkové vyrovnanosti. Je barvou lásky, pokroku, růstu, nezkušenosti, plodnosti, naděje, rovnováhy a nového života. Zelená barva upevňuje imunitní systém.

Modrá

Uklidňuje a zpomaluje; podporuje soustředění; působí chladivě; pomáhá nashromáždit a uspořádat energii v organismu; příznivě působí na omezení tělesných pochodů, které jsou zvýšeně aktivní, příliš silné nebo neprobíhají správným způsobem; přináší klid a vyrovnanost. Z psychologického hlediska při emočních stavech je více zklidňující než barva zelená. Je to barva pro meditaci a duchovní rozvoj, neboť uvolňuje mysl. Je to barva pravdy, oddanosti, klidu a upřímnosti. Ale také vyšších duševních vlastností.

Indigo

Je z psychologického pohledu barva, která je dobrá pro ukázněnost, uspořádání, důvěru a účinnost. Považuje se za barvu, která napomáhá odstraňovat návykové pohnutky. Odkrývá obavy, povzbuzuje a podněcuje k vlastní odpovědnosti. Symbolizuje uspořádání, koncentraci a povinnost: např. tmavé indigově modré obleky obchodníků, školní uniformy atd.

Fialová

Inspiruje a uklidňuje; přeměňuje energii; povzbuzuje myšlení; přináší úlevu nervům, tiší zejména nervy podrážděné; mírní bolesti. Váže k vlastnímu poznání a duchovnímu uvědomění. Vždy byla považována za léčivou barvu, povzbuzuje harmonii ega a ducha. Je to mocná barva a neměla by se používat u dětí.

  • firma Zepter nabízí světelnou lampu BIOPTRON Compact III vyrobenou ve Švýcarsku, kde je využito spojení barevných filtrů a léčivého světla BIOPTRON.

Více www.zepterclub­.cz/barevna-terapie.


publikováno: 30. 1. 2012, v rubrice Přírodní léčba
Štítky: bolest, nemoci, prevence, záda, zánět

Další články v rubrice Přírodní léčba:

Design: Jana Pospíšilová, Kód: Karel Koliš | Prohlášení
(c) Trendy zdraví 2009+